Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowy pakiet rozwiązań pomocowych dla polskich przedsiębiorców dotkniętych pandemią. Wśród nich są przedłużone postojowe, zwolnienia z ZUS i dofinansowania do leasingu.
Mateusz Morawiecki stwierdził, że tarcza antykryzysowa zastosowana w Polsce była jedną z najlepszych w Europie. Jednak trwająca pandemia i de facto kolejny lockdown wielu gałęzi gospodarki sprawia, że należy wdrożyć nowe rozwiązania, lub odświeżyć te znane z pierwszej fali pandemii.
Szef Rządu zaznaczył jednak, że spadek gospodarczy Polski jest dwa razy mniejszy niż średnia UE. Drugi kwartał tego roku był okresem dynamicznego odbicia po ciężkim I kwartale, teraz jednak wchodzimy znów w okres spowolnienia. – Łącznie na walkę z pandemią Polska wydała 300 miliardów złotych – przekazał premier.
ZOBACZ TEŻ: Ministerstwo Zdrowia: ponad 1000 nowych przypadków w świętokrzyskim. 27 tys. w całym kraju
W związku z wciąż trudną sytuacją gospodarką w wielu branżach, rząd ogłosił dziesięć punktów, wsparcia dla gospodarki.
Pierwszym z nich jest dofinansowanie do kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych przez pandemiczne obostrzenia. Umorzone zostaną subwencje z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju. Tarcza Finansowa dla dużych firm będzie wydłużona do 31.03.2021 roku – do tej daty będzie można składać wnioski. Pożyczki długoterminowe będą objęte gwarancjami, a ponadto przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowania do zatrudnienia. Przedłużone zostanie świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy ze względu na pandemię zechcą się przebranżowić będą mogli liczyć na dofinansowanie zmiany zakresu działalności gospodarczej w ramach Dotacji na biznes.
Poza tym rząd zakłada prowadzenie tzw. “polityki drugiej szansy” dla upadających przedsiębiorców i wprowadzenia dofinansowań do leasingów.
Premier zaznaczył, że rządowi zależy na “przerwaniu transmisji wirusa, a nie na przerwaniu łańcucha dostaw”, gdyż przerwanie łańcucha dostaw przy okazji pierwszej fali pandemii doprowadziło świat do najgłębszego kryzysu ekonomicznego od czasów II Wojny Światowej.
Poprosił także Senat o szybkie procedowanie tych rozwiązań, które wymagają przeprowadzenia procesu legislacji.