Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstanie w Targach Kielce. Do tej pory zgłosiło się 281 osób, w tym 15 lekarzy, 80 pielęgniarek i 20 ratowników medycznych.
Szpital tymczasowy powstanie w stolicy regionu świętokrzyskiego w Targach Kielce. Docelowo przygotowanych ma zostać tam 300 miejsc (z możliwością rozbudowy do 1000) dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.
Na stronie www.szpitalswietokrzyski.pl trwa rekrutacja do pracy w szpitalu. Jak powiedział PAP Bartosz Stemplewski, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach (placówki odpowiedzialnej na działalność szpitala tymczasowego), do tej pory formularze zgłoszeniowe wypełniło 281 osób. Zgłosiło się 15 lekarzy, 80 pielęgniarek, 20 ratowników medycznych i sześciu techników RTG oraz 160 osób zainteresowanych pracą w charakterze obsługi technicznej, salowych i opiekunów medycznych.
“Jeden z lekarzy pisze nam, że może wziąć tylko dwa dyżury w miesiącu. Musimy mieć świadomość tego, że może zgłosić się dziesięciu lekarzy, którzy będą pracować po 200 godzin w miesiącu, ale też dziesięciu, którzy wezmą po 20 godzin. Wszyscy pracownicy, którzy się do nas zgłosili gdzieś pracują i nie będę mogli pracować u nas w pełnym wymiarze” – podkreślił Stemplewski.
Pod koniec października wojewoda świętokrzyski powiedział podczas konferencji prasowej, że w szpitalu tymczasowym ma pracować od 30 do 50 lekarzy, około 200 pielęgniarek i 50 osób personelu pomocniczego.
“Jeśli chodzi o personel lekarski i pielęgniarski jesteśmy jeszcze na początku drogi. Musimy jednak tak to zaplanować, aby nie było to robione kosztem innych palcówek. Przecież jeśli do nas zgłosi się pielęgniarka, która miałaby być oddelegowana do pracy przez wojewodę z innego szpitala, to w tamtym szpitalu dyrektor musi jej dać urlop bezpłatny. Ale placówka będzie sobie musiała poradzić bez tej pielęgniarki. Dlatego musimy to na tyle mądrze zrobić, żeby tak dobrać personel, aby inne szpitale na tym nie ucierpiały” – zaznaczył dyr. Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Stemplewski dodał, że sprzątanie, gotowanie i wydawanie posiłków, wszystkie te prace zostaną prawdopodobnie zlecone firmom zewnętrznym.
Może też przedłużyć się termin zakończenia budowy szpitala tymczasowego. Targi Kielce otrzymały 24 października polecenie od ministra zdrowia zakończenia budowy szpitala w ciągu miesiąca.
“W środę złożyliśmy odwołanie od tej decyzji. Nie kwestionujemy samej idei powstania szpitala, bo ja już dawno deklarowałem pomoc w tej sprawie. Ten termin zakończenia inwestycji jest mało realistyczny. Zaproponowaliśmy przedłużenie tego terminu o dwa tygodnie, ale jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi” – zaznaczył prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
Według Mochonia, najbardziej realnym terminem zakończenia budowy szpitala tymczasowego jest początek grudnia. “Pracujemy tak, aby budowę skończyć jak najszybciej. Będziemy starali się skończyć inwestycję w terminie, ale widzimy duże ryzyko. Nie wiemy, czy wszystkie materiały będą dostępne na rynku, bo w Polsce w tej chwili budowanych jest co najmniej 17 takich szpitali. Popyt na te specjalistyczne urządzenia będzie bardzo duży. Później dojdzie przecież jeszcze kwestia wyposażenia szpitala. Dlatego początek grudnia to najbardziej realny termin” – nie ukrywał prezes Targów Kielce.
Koszt całej inwestycji początkowo szacowano na około 4 mln zł, ale zdaniem prezesa Targów Kielce będzie on znacznie większy i może wynieść około 11 mln zł. (PAP)