Pierwsze szczepionki dla mundurowych, medyków i seniorów, stworzenie rejestru osób zaszczepionych i korzyści dla osób, które przyjmą szczepionki. Zaprezentowano główne założenia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.
Jak podkreślił Dworczyk, w opracowywaniu dokumentu strategii brało udział wielu specjalistów i lekarzy. Teraz zaprezentowany projekt przejdzie szereg konsultacji z różnymi instytucjami i organizacjami, które bezpośrednio będą zaangażowane w program szczepień, np. samorządowymi. Konsultacje potrwają do soboty do godziny 10. 15 grudnia rząd przyjmie finalną wersję dokumentu.
Główne założenia strategii to doprowadzenie w roku 2021 do osiągnięcia odporności populacji. Najważniejsze do tego celu będzie zapewnienie odpowiedniej liczby szczepionek. Z szacunków przedstawionych przez Michała Dworczyka wynika, że tygodniowo można by szczepić około 180 tys. osób. Ta liczba została określona na podstawie dotychczasowych zgłoszeń do programu szczepień. To co najważniejsze dla obywateli to fakt, że szczepionki będą dobrowolne i bezpłatne.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił szczegółowe założenia programu. Przede wszystkim, poza kampaniami informacyjnymi w mediach, zaplanowano stworzenie specjalnego serwisu internetowego i infolinii, które pozwolą odpowiedzieć na indywidualne pytania i ogólne wątpliwości.
Niedzielski podkreślił, że priorytetem rządu jest bezpieczeństwo.
– Jeśli jakikolwiek lek wchodzi do użytku w Polsce, to my jako państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo – zaznaczył minister.
Przy szczepionkach na COVID obowiązują takie same procedury dopuszczania do użytku jak w wypadku innych leków. Z racji na obecność w Unii Europejskiej, te procedury są często przeprowadzane na poziomie europejskim, ale jak zapewnił minister zdrowia, uczestniczą w nich Polacy. Szczegóły na ten temat, jak powiedział Niedzielski, znajdziemy w dokumencie strategii.
Zapewnienie bezpieczeństwa ma też polegać na stworzeniu centralnego rejestru osób zaszczepionych i odczynów poszczepiennych, który będzie gromadził wszelkie informacje na temat niepożądanych skutków szczepionki. Dane te będą jawne na poziomie statystycznym. Osoby, które przyjęły szczepionkę będą monitorowane pod kątem stanu zdrowia.
Jako pierwsi mają zostać zaszczepieni mundurowi, medycy i osoby starsze.
Niedzielski przedstawił też wstępne korzyści płynące z zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Wśród nich ma być np. zwolnienie z ewentualnych kwarantann po powrotach z podróży zagranicznych, czy po kontakcie z osobami zakażonymi. Nie będą także uwzględniane w ramach limitów, które obowiązują np. na spotkaniach towarzyskich. Jednak ta kwestia zostanie doprecyzowana dopiero w późniejszym etapie, gdy ministerstwo zdrowia pozna dokładne charakterystyki każdej ze szczepionek.
Profesor Norbert Maliszewski nazwał szczepionkę “punktem zwrotnym”, którzy może pozwolić nam na powrót do normalności.
– Kampania informacyjna dotycząca szczepień na COVID-19 będzie chyba największą tego typu akcją od co najmniej dekady – powiedział Maliszewski. Jak określił, ma ona trafiać zarówno “do serca jak i rozumu”, dlatego, że ten program będzie skuteczny tylko wtedy, gdy zaszczepi się większość obywateli.
Profesor Horban ocenił, że to “zadziwiające”, że trzeba dziś ludzi przekazywać do rzeczy tak oczywistych ja szczepienia. Dodał, że technologia użyta do produkcji szczepionek na COVID-19 nie został wymyślona “wczoraj”, a jest opracowywana i ulepszana od kilkunastu lat. Najważniejszą zachętą według profesora powinno być to, że uchronią się przed zachorowaniem lub transmisją wirusa na swoich bliskich.