Około 20 tys. kobiet z woj. świętokrzyskiego może skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów piersi lub szyjki macicy. Cztery nowe projekty przygotowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii.
Działania ŚCO mają być związane z szeroko zakrojoną akcją informacyjno-edukacyjną. W projektach zaplanowano wiele ułatwień dla pań, które zdecydują się skorzystać z badań.
“Uruchomiona zostanie m.in. infolinia, przez którą będzie można zdobyć informacje n temat szczegółów badania oraz ustalić dogodny czas i miejsce jego wykonania. Panie będą mogły także skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących badań” – powiedziała wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik.
W projektach przewidziano także zapewnienie na czas badań bezpłatnej opieki nad osobą niesamodzielną, będącą na co dzień pod opieką uczestniczki projektu. Panie będą miały zapewniony bezpłatny transport na badania i możliwość przeprowadzenia ich w mobilnych punktach.
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź zwrócił uwagę, że woj. świętokrzyskie jest liderem w Polsce pod względem zgłaszalności się kobiet na badania profilaktyczne.
“Najlepiej wydane pieniądze w ochronie zdrowia, to są pieniądze wydane na profilaktykę. Wolimy zapobiegać niż leczyć. Świadomości społeczna troski o własne zdrowie cały czas stanowi dla nas wzywanie. Dlatego takie działania są bardzo istotne” – powiedział Stanisław Góźdź.
Działania informacyjno-edukacyjne, zaplanowane w projektach, nie będę kierowane wyłącznie do kobiet. ŚCO chce dotrzeć z wiedzą o zdrowym trybie życia i wartości badań profilaktycznych również do osób z ich otoczenia. Szkoleniami z profilaktyki nowotworów objętych zostanie również 160 lekarek i lekarzy POZ.
“Sama garstka onkologów nie wygra walki z rakiem. Chcemy, aby naszymi naturalnymi partnerami byli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, bo zachęcenie do badań przez lekarzy rodzinnych jest dla nas niezwykle pomocne” – powiedział.
Zgłaszalność na bezpłatne badania mammograficzne w regionie świętokrzyskim oscyluje wokół 35 proc. uprawnionych pań. W przypadku cytologii ten odsetek wynosi około 20 proc.
Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne rozpoczną się 1 marca przyszłego roku i potrwają do końca czerwca 2023 r. Program w sumie kosztować będzie ponad 5,8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi prawie 5,2 mln zł. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ joz/