Za niecałe dwa miesiące w życie wejdą e-skierowania. To kolejny krok do cyfryzacji ochrony zdrowia.
Znamy już e-recepty i e-zwolnienia, teraz nadszedł czas na e-skierowania, które obligatoryjnie zaczną funkcjonować od 8 stycznia 2020 roku.
Program pilotażowy wirtualnego dokumentu trwał od października 2018 roku do końca września 2019. W tym czasie testowano system, który będzie odpowiadał za prawidłowy przepływ elektronicznych skierowań. Zasada będzie podobna do tej, która obowiązuje podczas wystawiania innych cyfrowych dokumentów, które doskonale znają już pacjenci. Chory podczas wizyty lekarskiej otrzyma od medyka czterocyfrowy kod, który może zostać przekazany drogą SMS, e-mailem lub w postaci tradycyjnego wydruku. Warto podkreślić, że otrzymany kod jest jednym z dwóch elementów niezbędnych do realizacji skierowania. Wymagany jest również numer PESEL.
Głównym celem wdrożenia tej funkcjonalności jest ułatwienie procesu realizacji skierowań, a także ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i pacjentów oraz eliminacja problemu nieczytelnych skierowań.
Według danych Centrum e-Zdrowia, do końca października, 33 tys. lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a liczba ta dynamicznie rośnie – między sierpniem a wrześniem 2020 r. liczba wystawionych e-skierowań zwiększyła się o 50 procent.
Ułatwienia z e-skierowaniem
- nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych)
- nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu
- nie zgubisz e-skierowania — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP
- możesz (Ty lub upoważniona przez Ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań
- zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej
Fot. pacjent.gov.pl