Mieszkańcy Kielc mogą składać wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach. Ze wsparcia skorzystają osoby, którym przyznano dodatek węglowy oraz zgłosiły deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda poinformowała we wtorek, że Kielce włączają się do programu dystrybucji węgla. “Przystępujemy do pomocy rządowi w tym procesie. To nie są łatwe działania, szczególnie w czasie, w jakim są one zorganizowane. Dziś nie czas na wzajemne pretensje. Na nas wszystkich ciąży ogromna odpowiedzialność, aby zabezpieczyć mieszkańców w węgiel. Dlatego Kielce przystępują do programu pomocy rządowi w dystrybucji węgla, który mieszkańcy będą mogli zakupić po preferencyjnej cenie” – powiedziała.
Zaznaczyła, że pod koniec października samorząd Kielc przeprowadził ankietę w sprawie zainteresowania mieszkańców zakupem węgla po preferencyjnych cenach. Zgłoszono zapotrzebowanie na niespełna 600 ton różnego rodzaju węgla kamiennego. “Mamy świadomość, że to jest pewien szacunek. Planujemy, i tak zgłaszamy do służb wojewody, że tego zakupu będziemy chcieli dokonywać w większej ilości” – dodała.
ZOBACZ TEŻ: Skarżysko-Kamienna. Wpadł, bo przyjechał na komendę skradzionym rowerem
Prawa zakupu węgla od samorządów nie będą mieć osoby, które zakupiły wcześniej węgiel po cenie niższej niż 2 tys. zł. Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu.
Na razie nie jest pewne, skąd miasto będzie pozyskiwać węgiel i kiedy trafi on do samorządu. Miasto będzie współpracować w tym zakresie z dwiema spółkami – Polską Grupą Górniczą S.A. i Węglokoks S.A. “To właśnie z nimi mamy się kontaktować w sprawie zakupu węgla i im zgłosiliśmy gotowość. Nie wiemy jednak, skąd będziemy odbierać węgiel, dlatego nie jesteśmy w stanie oszacować, jaki będzie koszt przywozu tego węgla” – powiedziała zastępczyni prezydenta.
Spółki, z którymi miasto weszło we współpracę i są dedykowane przez instytucje rządowe, wskazały kwalifikowanych sprzedawców, od których mieszkańcy mogliby odbierać węgiel.
“Jednak na chwilę obecną w przypadku kielczan jest to problematyczne, bo składy węgla znajdują się w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jędrzejowie, Busku-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej i Nowej Słupi. Dlatego uznajemy, że powinniśmy podjąć trud organizacyjny, żeby zapewnić mieszkańcom możliwość odebrania węgla bliżej ich miejsca zamieszkania. Jest to o tyle ważne, że to kielczanie będą pokrywać koszty transportu węgla od składu do miejsca zamieszkania” – wyjaśniła Wojda.
W gotowości do dystrybucji węgla dla mieszkańców jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Miasto rozważa również współpracę z lokalnymi firmami i składami węgla, które będą miały za zadanie przetransportować opał do Kielc. Jak dotąd prowadzono rozmowy z sześcioma przedsiębiorstwami; ostatecznie cztery z nich zadeklarowały gotowość do współpracy z miastem.
Wniosek o wypłatę węgla na preferencyjnych cenach należy złożyć w wersji papierowej w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta w Kielcach (ul. Rynek 1, pok. 12 lub ul. Strycharska 6, pok. 12) bądź elektronicznie, przesyłając za pomocą środków komunikacji elektronicznej na portalu ePUAP, dołączając jako załącznik skan wypełnionego wniosku.
“Wchodzimy w proces formalny, przyjęcia i obrobienia wniosków, wydania zaświadczenia mieszkańcom. W tym czasie będziemy też chcieli uzyskać od agencji rządowych informacje: skąd Kielce mają pozyskać węgiel, podpisać umowy ze składami i rozpocząć faktyczną dystrybucję” – zaznaczyła Wojda.
Wniosek należy pobrać ze strony internetowej: kielce.eu lub bipum.kielce.eu. Wnioskodawcy mogą składać jednorazowo wniosek o zakup węgla w ilości do 1,5 tony do 31 grudnia br. oraz do 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.(PAP)