Co piąty Polak musiał zrezygnować z ubiegania się o kredyt lub pożyczkę z obawy przed pogarszającą się sytuacją materialną w związku z pandemią koronawirusa – tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.
Badanie dotyczące kredytowych preferencji Polaków oraz sytuacji na rynku finansowym przeprowadził IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD). Wynika z niego, że 55 proc. ankietowanych przyznaje, że ma obecnie do spłacenia kredyty gotówkowe lub ratalne, bądź pożyczki. Od marca na pożyczenie pieniędzy zdecydowało się 47 proc. konsumentów. Co czwarty z respondentów przyznaje, że do tej decyzji przyczyniła się pandemia. 35 proc. badanych stwierdza natomiast, że pozyskanie w obecnej sytuacji dodatkowych środków finansowych jest trudniejsze niż przed pojawieniem się pandemii COVID-19. Trudna sytuacja epidemiologiczna i niepewność sprawiły, że co piąty Polak zrezygnował ze starania się o kredyt lub pożyczkę.
Swoją sytuację finansową jako neutralną ocenia obecnie 48 proc. badanych, 36 proc. jest z niej zadowolona, natomiast 16 proc. musi mierzyć się z pojawiającymi się w tej sferze problemami.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie czegoś kupić za gotówkę, kupujemy na raty lub zapożyczamy się – tak odpowiedziało 48 proc. ankietowanych. 21 proc. Polaków zapożycza się, by w ten sposób pokryć nieprzewidziane wydatki, natomiast 11,5 proc. zmuszona jest do zaciągania zobowiązań finansowych, ponieważ ich dochody nie wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb. 5 proc. badanych decyduje się na kredyt lub pożyczkę, ponieważ wydaje więcej niż zarabia.
Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, Adam Łącki zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że w obliczu restrykcji pandemicznych sklepy, chcąc przyciągnąć klientów, zachęcają ich do skorzystania z możliwości rozłożenia spłaty lub przesunięcia jej nawet o kilka miesięcy. – Konsumenci z tego korzystają, bo mają poczucie, że mogą w ten sposób udźwignąć duży wydatek nawet w przypadku pogorszenia się ich sytuacji finansowej – powiedział.
Większość, bo 81% Polaków w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie planuje zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Pozostałe 19% przewiduje, że może potrzebować dodatkowego finansowania.