Z badań zleconych Instytutowi Badań Pollster przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że co czwarty nastolatek pali e-papierosy. Ponad połowa palących robi to niemal codziennie.
Według badania, większość młodych ludzi pali e-papierosy głównie dla rozrywki i odstresowania. Aż co czwarty nieletni palacz czuje się uzależniony i tyle samo osób pali od co najmniej od dwóch lat. Dane zebrane podczas badań wskazują również poziom wiedzy młodzieży o papierosach elektronicznych i zagrożeniach związanych z ich używaniem.
– Wyniki badań są zatrważające. Polska młodzież ma praktycznie nieograniczony dostęp do e-papierosów. Prawo zakazujące ich sprzedaży nieletnim jest martwe. Brakuje też elementarnej edukacji przestrzegającej przed zgubnymi skutkami nałogu. W efekcie połowa młodych ludzi, którzy spróbowali po raz pierwszy w wieku 16-17 lat e-papierosa, zostaje przy paleniu i pogrąża się w uzależnieniu – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Palenie e-papierosów stało się coraz bardziej popularne wśród młodych osób w wieku 16-17 lat. 34 procent młodych e-palaczy pali od ponad roku, 31 procent – od dwóch do pięciu lat, a 4 procent ponad 5 lat.
Z badania wynika, że e-papierosy pali dla rozrywki 58 procent młodych palaczy, przez napięcie lub stres – 47 (w przypadku papierosa tradycyjnego już 66 procent), z nudów – 45, jako sposób na zrobienie sobie przerwy od nauki – 43, przy okazji „pogadania sobie z ludźmi” – 39, a z ciekawości – 36 procent.
Aż 72 procent palaczy poniżej 20. roku życia deklaruje, że pali regularnie. Co trzeci młody palacz (32 procent) przyznaje, że pali systematycznie, bo po prostu lubi, 20 procent twierdzi, że ma takie przyzwyczajenia i taki sam odsetek przyznaje, że pali, bo odczuwa głód nikotynowy.
Aż 93 procent z ankietowanych uważa, że palenie uzależnia, jednak tylko 75 procent ma takie przekonanie wobec e-papierosów.
Badanie na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka przeprowadził Instytut Badań Pollster metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1012 polskich internautów w wieku od 16 do 19 lat, kontrolowanej ze względu na wiek i płeć.