Od soboty osoby uprawnione mogą korzystać z Bonu Turystycznego przygotowanego przez rząd. Zainteresowanie programem jest spore, bo bonem możemy zapłacić za pobyt w hotelu lub wycieczkę zorganizowaną. Czy nasz region skorzysta z tego wsparcia?
Aby otrzymać Bon Turystyczny nie trzeba składać wniosku. Wystarczy zalogować się na Portalu Usług Elektronicznych(PUE) ZUS i stamtąd pobrać unikalny, 16-cyfrowy kod naszego bonu. Otrzymają go te osoby, które uprawnione są do korzystania ze świadczenia Rodzina 500+, czyli posiadające dzieci do lat 18. Bon turystyczny znajdzie się na profilu PUE ZUS tego z rodziców, który złożył wniosek o świadczenie 500+.
ZOBACZ TEŻ: Kino „Muza” we Włoszczowie zaprasza na Festiwal „Kino w Trampkach”
Bon turystyczny wywołuje żywe zainteresowanie zarówno tych, którzy mogą z niego skorzystać, jak i tych, u których może być on zrealizowany – a więc przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego. W bazie podmiotów, które chcą z niego skorzystać zapisało się już ponad 7 tysięcy firm i organizacji.
– Każda forma wsparcia branży turystycznej jest okej, natomiast jest pytanie, czy ta forma wsparcia Bonem Turystycznym jest dla każdego? Wydaje mi się, że ośrodki wypoczynkowe zlokalizowane w miejscowościach turystycznych skorzystają na tym i jest to dobre wsparcie. Co jednak z obiektami biznesowymi i konferencyjnymi? Czy jest szansa realizacji Bonu na tego typu obiektach? Rodziny z dziećmi i turyści pobytowi raczej nie są ich klientelą – powiedział nam Piotr Dwurnik z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.
Bon turystyczny w woj. świętokrzyskim
Aby znaleźć podmioty, które obsługują Bon Turystyczny można wykorzystać specjalną wyszukiwarkę, którą znajdziemy pod tym adresem.
Wyszukiwarka umożliwia poszukiwanie interesującego nas podmiotu po miejscowości lub nazwie. Nie jest to do końca wygodne, bowiem nie wszystkie firmy mają swoje obiekty hotelowe w tym mieście, w którym są zarejestrowane. Poza tym, nazwa interesującego nas obiektu nie zawsze odpowiada nazwie samej firmy, która nim zarządza i która zgłosiła się do Bonu Turystycznego.
Sprawdziliśmy jak zainteresowanie Bonem wygląda wśród przedsiębiorców z największych miast regionu. W tej chwili do Bonu Turystycznego zgłoszonych jest 26 podmiotów z Kielc, 3 ze Starachowic, 1 ze Skarżyska, 4 z Końskich, 1 z Włoszczowy, 5 z Ostrowca Świętokrzyskiego, 18 z Sandomierza, 5 z Buska-Zdroju, 1 z Pińczowa, 1 z Kazimierzy Wielkiej, 1 z Jędrzejowa i 3 z Opatowa.
Wśród mniejszych miejscowości województwa, które są atrakcyjne turystycznie także zarejestrowała się pewna ilość podmiotów. Dla Bałtowa jest to 5 firm, dla Chęcin 3, dla Świętej Katarzyny 6, Dla Sielpi 2, a dla Nowej Słupi 1. To dopiero początek tego programu i gdybyśmy prześwietlili każdą świętokrzyską miejscowość liczba podmiotów zapewne byłaby znacznie większa, jednak w porównaniu z np. Zakopanem, gdzie zarejestrowano już ponad 300 podmiotów nasz region wypada raczej blado. Ale ma to swoje konkretne powody.
Bonem Turystycznym możemy płacić wyłącznie za nocleg i atrakcje, które są w nim zapewnione. Z tego powodu wiele ciekawych miejsc wypada z programu jeśli nie oferuje miejsc noclegowych.
– Bon Turystyczny nie może być realizowany bezpośrednio w atrakcjach turystycznych , tylko poprzez pośredników turystycznych i pytanie czy on do nich dotrze? Czy pośrednik turystyczny będzie miał w swojej ofercie nasze świętokrzyskie atrakcje, do których będzie przekierowywał turystę z bonem? Należy się zastanowić, czy jest to realne, że ten klient do nas trafi – zwraca uwagę Piotr Dwurnik.
Pojawiają się jednak ciekawe sposoby na poszerzenie oferty również o takie podmioty, dla których działalność noclegowa była raczej poboczna. I tak np. Jura Park Bałtów zaprasza do skorzystania z pakietu biletów na swoje atrakcje wraz z wykupieniem… miejsca biwakowego za złotówkę. W ten sposób możemy Bonem Turystycznym zapłacić za pobyt w tym miejscu nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani rozbijaniem namiotu. Nie każda firma ma jednak możliwość takiego przygotowania oferty.
– Sprzedaż ofert łączonych, czyli sensu stricto usługi turystycznej jest przypisana tylko i wyłącznie do organizatorów turystycznych zarejestrowanych na liście prowadzonej przez Marszałka Województwa i do pośredników turystycznych działających zgodnie z ustawą. To kolejne spore ograniczenie w wykorzystywaniu Bonu Turystycznego – dodaje Dwurnik.