– Nasze strategiczne cele to chronić zdrowie i życie Polaków – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Uczestniczył w niej zdalnie ze względu na kwarantannę. Ogłoszono wprowadzenie szeregu bolesnych obostrzeń, m.in. zakazu organizacji wesel w strefach czerwonych i powrót do nauczania zdalnego.
– Proszę zwrócić uwagę na to, co dzieje się w krajach Europy Zachodniej. To wszystko są sygnały, które powinniśmy i potrafimy interpretować. Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem koronawirusa, ale chcemy też, żeby gospodarka w miarę możliwości normalnie pracowała – powiedział premier.
Następnie Mateusz Morawiecki przekazał jakie nowe obostrzenia zostaną wprowadzone od 17 października.
Strefa żółta:
Lokale gastronomiczne będą pracowały od 6 do 21. Klienci mogą zajmować maksymalnie co drugi stolik. Poza tymi godzinami będą mogły świadczyć usługi tylko na wynos.
W komunikacji miejskiej zajęte może być jedynie 50% miejsc siedzących, albo 30% ogółu miejsc.
Imprezy okolicznościowe, takie jak wesela czy chrzciny do 20 osób, ale bez zabaw tanecznych. To obostrzenie obowiązuje od poniedziałku 19 października.
Zgromadzenia również do 25 osób.
Szkoły wyższe i średnie w nauczaniu hybrydowym.
Zawieszona działalność aquaparków
Strefa Czerwona
Maksymalnie 5 osób na jedną kasę w sklepach,
Zakaz wesel i innych imprez okolicznościowych. To obostrzenie obowiązuje od poniedziałku 19 października.
Zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 10 osób,
Szkoły średnie i wyższe w nauczaniu zdalnym,
Komunikacja zbiorowa w obłożeniu do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc,
Niewymienione przez premiera obostrzenia nadal pozostają w mocy.
– Skala zachorowań zależy od naszych zachowań dwa-trzy tygodnie wcześniej – podkreślił premier. Uważa, że jeśli Polacy zachowają solidarność i odpowiedzialność, to za dwa-trzy tygodnie od teraz powinniśmy zobaczyć wyraźne spowolnienie w liczbie nowych zakażeń.
Następnie zabrał głos minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Wciskamy hamulec z całej siły – podkreślił minister – Robimy to aby ochronić wydolność naszej służby zdrowia. Dzisiejsza liczba nowych zakażeń świadczy o tym, że przyśpieszenie rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego zagrożenia są nowe mapy stref żółtych i czerwonych w Polsce. W strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, a więc niemal połowa Polski. Są to głównie powiaty gęsto zaludnione – przekazał Niedzielski.
Nowe czerwone strefy
Liczba osób mieszkających w powiatach czerwonych przekracza 70% populacji całego kraju. Na 16 miast wojewódzkich 11 znajduje się w czerwonej strefie. Wśród nich są Kielce, powiat kielecki i inne powiaty województwa świętokrzyskiego: buski, pińczowski, jędrzejowski, skarżyski i włoszczowski.
Niedzielski podkreślił, że przejście do zdalnej i hybrydowej edukacji powinno doprowadzić do zmniejszenia interakcji społecznych. Zachęcił też seniorów do pozostawania w domach i redukowania jakichkolwiek spotkań.
– Wydolność naszej służby zdrowia, którą cały czas oczywiście poprawiamy, jest na granicy testowania. Scenariusze, które nas czekają, jeśli nie wciśniemy hamulca, mogą być bardzo groźne.
Zarówno premier jak i minister zaapelowali o odpowiedzialność i dostosowanie się do obostrzeń. Minionej doby zanotowaliśmy najwyższą od początku doby liczbę zakażeń – 8099 osób. W najbliższych dniach liczby te będą prawdopodobnie równie wysokie. Odpowiadając na pytania dziennikarzy minister Niedzielski przyznał, że trwają konkretne działania planistyczne dotyczące budowy szpitali tymczasowych – powstają biznesplany takich przedsięwzięć, a o szczegółach powinniśmy usłyszeć w najbliższych dniach.