Plastic tax – to nazwa podatku od plastiku, który Polska będzie musiała płacić od 1 stycznia 2021 roku.
Za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi, Polska od 2021 roku będzie musiała zapłacić 0,80 €.
Z najnowszych danych opublikowanych przez wiodące ogólnoeuropejskie stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope wynika, że zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne do produkcji wyrobów w Polsce wyniosło w 2019 roku ok. 3,6 mln ton, co oznacza wzrost o ok. 3% w porównaniu z rokiem 2018. Polska zajmuje zatem szóste miejsce w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań, najwięcej tworzyw sztucznych wykorzystuje sektor produkcji opakowań (33,5%), budownictwo (25,1%), motoryzacja (10%) oraz przemysł urządzeń elektrycznych i elektronicznych (6,7%).
Obecnie branża recyklingu musi zmierzyć się z nowymi wymogami, które zakłada ustawa o odpadach. Jest to między innymi monitoring i ograniczenie ilości możliwych do magazynowania odpadów. Dodatkowo normalne funkcjonowanie zakładów przetwórczych uniemożliwia pandemia koronawirusa. W związku z tym, swoją działalność w ostatnim czasie zakończyło blisko 30% firm recyklingowych. Jedynie pilne wprowadzenie efektywnego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP) może tę sytuację uzdrowić i pozwolić branży normalnie funkcjonować oraz konkurować na rynku Europejskim – czytamy na portalu INFOR.
Zdaniem przedsiębiorców zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych, najlepszym rozwiązaniem byłoby udzielenie wsparcia rządowego dla firm: – Mój zakład recyklingu tworzyw sztucznych przetwarza 50 tys. ton plastiku rocznie. Dzięki mnie budżet państwa zaoszczędzi ponad 180 mln zł rocznie z tytułu unijnego podatku plastic tax. Właśnie dlatego rząd powinien wspierać polski recykling – powiedział dla INFOR Zbigniew Trejderowski z firmy Conkret.
Ponadto w ostatnim czasie znacznie wzrosły opłaty za odbiór śmieci. Jeżeli koszty wywozu śmieci miałyby być mniejsze to wprowadzający opakowania muszą wziąć na siebie odpowiedzialność finansową, do czego zobowiązuje ich Unia Europejska.
Wspomniany wcześniej system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP) powinien zostać wprowadzony jak najszybciej, a jego uzupełnieniem mógłby być system depozytowo-kaucyjny. ROP będzie przemyślaną strategią i pozwoli uporządkować wszystkie kwestie związane z dostosowaniem się do nowych zapisów w ustawie o odpadach. Głównym celem ROP-u jest redukcja ilości powstających odpadów, szczególnie tych opakowaniowych.
Środki związane z podatkiem od tworzyw sztucznych trafią bezpośrednią do budżetu UE. Ministerstwo Finansów już teraz rozpoczęło prace nad projektem, który będzie zakładał ustalenie źródeł finansowania plastic tax.