Na Podkarpaciu z początkiem sierpnia powołany zostanie kolejny rezerwat przyrody. W Rudawce Rymanowskiej k. Krosna powstanie rezerwat „Olzy”.
Jak zaznaczył w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis, „tą najwyższą z krajowych form ochrony objęte zostało odsłonięcie łupków menilitowych”.
„Wznosząc się w dolinie Wisłoka skalna ściana koło Rudawki Rymanowskiej, to największe w polskich Karpatach odsłonięcie łupków menilitowych i niewątpliwie jedno z najpiękniejszych. Jest to również jedna z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia, która zachwyca o każdej porze roku” – powiedział Lis.
Odsłonięcie – wyjaśnia rzecznik – „powstało w wyniku powolnego procesu erozji wgłębnej, po zmianie biegu rzeki Wisłok i utworzeniu się przełomu powyżej Beska”.
„Efekt tej żmudnej aktywności Wisłoka jest spektakularny. Pierwotne dno rzeki przebiega 25 metrów wyżej. Aktualnie znajduje się tam zabudowa Rudawki Rymanowskie” – zauważył Lis.
Charakterystyczny, warstwowy układ skał – przypomniał rzecznik – „powstawał w wyniku wieloletniego, powolnego osadzania się żwirów, piasków i iłów w głębokim Oceanie Tetydy, w dolnym oligocenie, czyli ok. 35 mln lat temu”. „Pozostałością po tym ocenie jest Morze Śródziemne” – podkreślił.
Rzecznik dodał, że „nazwa łupków pochodzi od znalezionego w Ménilmontant we Francji brunatnoszarego opalu – menilitu”.
Oprócz odsłonięcia skalnego, ochroną objęto także porastający szczyt drzewostan o wysokim stopniu naturalności składu gatunkowego z wieloma interesującymi gatunkami fauny i flory. Jest to w większości żyzna buczyna karpacka. Powierzchnia rezerwatu wynosi 41,45 ha, a otuliny 5,59 ha. Będzie 98 rezerwatem przyrody w woj. podkarpackim.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
fot. sozosfera