Politechnika Świętokrzyska podpisała umowy o współpracy z jedną z największych firm w dziedzinie przetwarzania elektrycznych śmieci, MB Recycling oraz działającą na rzecz ekologii Fundacją Odzyskaj Środowisko. Na mocy zawartych porozumień studenci zyskają możliwość odbycia staży i praktyk w najnowocześniejszych zakładach przetwarzania. Dodatkowo, umowy przewidują wspólne prowadzenie projektów badawczych dotyczących procesów recyklingu, specjalistyczne kursy, przygotowywanie wspólnych wydarzeń oraz propagowanie postaw proekologicznych. Organizatorzy zapowiadają szereg niespodzianek, a wśród nich łaziki marsjańskie i unikatowe ule z recyklingu!
Wybór daty rozpoczęcia współpracy nie był przypadkowy.
– 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, który zwraca uwagę na konieczność działań proekologicznych podejmowanych przez różne podmioty: przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, ale także szkoły i uczelnie wyższe. Jako Politechnika przyłączamy się do obchodów tego wyjątkowego święta inaugurując współpracę z MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Jestem przekonany, że pozwoli to naszym studentom zobaczyć i poznać nowoczesne technologie wykorzystywane w branży przetwarzania. Mam nadzieję, że współpraca będzie owocna i przyniesie obustronne korzyści – mówi Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Nauka, biznes, ekologia
– W ramach współpracy otwieramy drzwi naszych zakładów zlokalizowanych w całej Polsce dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Chcemy podzielić się naszym know-how, zaprezentować najnowocześniejsze instalacje w Polsce np. jedyną w kraju instalację do przetwarzania tonerów, ale należy podkreślić, że działania obejmą także wspólne projekty badawcze. Studenci będą mieli okazję przełożyć teorię na praktykę – mówi Bartłomiej Hajduk, prezes MB Recycling – Nauka, biznes i ekologia są dziś ze sobą bardzo mocno powiązane, dlatego warto działać na wielu obszarach, mając na uwadze także to, że coraz więcej przedsiębiorstw realizuje założenia społecznej odpowiedzialności biznesu – dodaje.
Zaproszenie na … Księżyc
Podpisaniu umów o współpracy towarzyszy ogłoszenie niezwykłego konkursu. Znana z oryginalnych inicjatyw ekologicznych Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza studentów do wzięcia udziału w konkursie na zbudowanie łazika z recyklingu. Konkurs, w którym do wygrania jest 10 tysięcy złotych, polega na zaprojektowaniu oraz wykonaniu łazika marsjańskiego przy wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Do przygotowania projektu studenci otrzymają pełną listę materiałów, które wcześniej zostały poddane recyklingowi w profesjonalnych zakładach przetwarzania. Wśród nich odnaleźć można kable, transformatory, wyrzutnie katodowe, układy scalone, laminaty, wtyczki energetyczne czy tworzywa sztuczne. W sumie uczestnicy mogą wykorzystać kilkadziesiąt różnych materiałów. Komisja konkursowa będzie oceniać pomysłowość studentów, ich kreatywność i nieszablonowość. Jury będzie zwracać szczególną uwagę na to, czy części przetworzone pełnią istotne funkcje w pojeździe.
Lądowanie na dachu
Na mocy współpracy rozpoczętej z Politechniką, już w maju na dachu uczelni „wylądują” ule w części wykonane z materiałów z recyklingu, które staną się domem dla kilkudziesięciu tysięcy pszczół wyjątkowo łagodnej rasy kraińskiej.
– Oprócz charakterystycznych czerwonych uli, na Politechnice staną również tablice informacyjne poświęcone zagadnieniom recyklingu elektrycznych śmieci, konieczności selektywnej zbiórki odpadów oraz ochronie pszczół – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko – W najbliższym czasie, jak tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, planujemy wspólne wydarzenie w ramach którego odbędzie się uroczysta inauguracja pasieki miejskiej, prezentacja zespołów konkursowych i założeń koncepcyjnych łazików marsjańskich, wystawy: Trash Art oraz Wehikuł Czasu, wykłady, warsztaty oraz zbiórka ZSEiE. Zapowiada się niezwykle owocna współpraca – dodaje.