Jeżeli pracujesz w Belgii, USA, Danii czy Holandii to od stycznia 2021 roku ponownie zapłacisz podatek podwójnie. To efekt zmniejszenia tzw. kwoty abolicyjnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT, nad którą pracuje właśnie rząd.
Dotychczas wszyscy pracujący za granicą mogli skorzystać z ulgi abolicyjnej, która dawała możliwość odliczenia podatku za zarobione poza granicami Rzeczypospolitej pieniądze. Od przyszłego roku, w tym zakresie wiele się jednak zmieni.
Przede wszystkim dotyczy to krajów, z którymi Polska nadal podpisane ma niekorzystne dla podatników umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z konstrukcją umożliwiającą płacenie podatku w kraju zarobku, a od nadwyżki – dodatkowo w Polsce, zgodnie z polskimi stawkami podatkowymi. Kwotę abolicyjną wprowadzono właśnie po to, by te niekorzystne zasady zniwelować bez konieczności renegocjowania umów międzynarodowych, teraz jednak praktycznie wrócimy do płacenia dwóch podatków dochodowych – podaje Strefa Biznesu.
Polacy pracujący za granicą będą zatem musieli zapłacić PIT według polskiej tabeli podatkowej. Dodatkowym aspektem działającym na niekorzyść zmian jest fakt, że większość pracujących poza Polską osiąga dochody większe niż ok. 20 tys. euro. A zgodnie z nowymi zapisami, te osoby będą musiały liczyć się z koniecznością opłacania podatków, w których stawka wynosi 38% – wyższa niż w USA, Holandii czy Austrii.
Dotychczas kwestię związane z opłacaniem podatków, dla pracujących poza RP były o wiele łatwiejsze. Jeżeli ktoś pracował poza Polską mógł również tam, jednorazowo odprowadzać podatki.
Jak to będzie wyglądało w praktyce? Metoda wyłączenia z progresją i metoda zaliczenia proporcjonalnego.
Istnieją dwie metody unikania podwójnego opodatkowania. Wszystko związane jest z umową, jaką Polska zawarła z krajem, w którym świadczymy pracę.
Metoda wyłączenia z progresją stanowi zapewne lepszy wariant dla podatników. Zwalnia ona z opodatkowania w Polsce dochodów z pracy najemnej wykonywanej w innym kraju. Jedynym obowiązkiem pracownika jest wskazanie tego faktu w zeznaniu podatkowym, na podstawie czego ustalona zostanie konkretna stawka podatkowa.
Droga metoda – zaliczenia proporcjonalnego to już konieczność obliczenia podatku od łącznych dochodów osiągniętych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jest również tutaj możliwość odliczenia podatku zagranicznego, przy czym należy pamiętać, że jeżeli zapłacony podatek w innym kraju jest niższy niż w Polsce, to podatnik zobowiązany jest do zapłacenia różnicy.
Warto wspomnieć, że ulga abolicyjna, o której mowa w art. 27g ustawy o PIT, została wprowadzona do systemu podatku dochodowego 1 stycznia 2008 r. na mocy ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 894).
Nowelizacja uchwalona została przez Sejm 28 października, a obecnie pracuje już nad nią Senat.