W lokalnej społeczności tkwi ogromny potencjał. Czasem aby go uruchomić wystarczy tylko niewielkie wsparcie. Zapewnia je program Świętokrzyski Fundusz Lokalny, który zrealizowała Fundacja imienia Stefana Artwińskiego. Opowiedział nam o nim Kamil Kołbuc, prezes fundacji.
Redakcja: Co to jest Świętokrzyski Fundusz Lokalny?
Kamil Kołbuc, Prezes Fundacji imienia Stefana Artwińskiego: Świętokrzyski Fundusz Lokalny to program wsparcia małych lokalnych inicjatyw, które angażują mieszkańców województwa do realizacji wspólnych celów. Fundusz jest realizowany dzięki środkom z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Red.: Ile organizacji skorzystało z pomocy ŚFL?
K.K.: ŚFL cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród organizacji na terenie naszego województwa. Łącznie do projektu zgłoszono 177 aplikacji na kwotę ponad 600 tys. złotych. Do funduszu zakwalifikowaliśmy 78 inicjatyw. 31 to projekty organizacji pozarządowych a 47 grup nieformalnych.
Red.: Jakie inicjatywy mogły liczyć na wsparcie ŚFL ?
K.K.: Jednym z warunków przyznania dotacji było wpisywanie się inicjatyw w jedną ze sfer pożytku publicznego, określonej w artykule 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zakres wspartych inicjatyw był bardzo szeroki. Od projektów, które wspierały aktualną sytuację związaną z koronawirusem po bardziej luźne projekty takie jak warsztaty kulinarne, krawieckie, pikniki czy różnego rodzaju szkolenia. Kreatywność zgłaszających projekty była bardzo wysoka.
Red.: Czy pandemia koronawirusa mocno zaburzyła realizację projektów, które były dofinansowane z ŚFL?
K.K.: Początkowo aktualna sytuacja epidemiologiczna budziła w nas pewne obawy czy uda się zrealizować wszystkie inicjatywy. Na szczęście szybka modyfikacja wniosków, które tego wymagały oraz przeniesienie niektórych działań w świat wirtualny pozwoliły na zrealizowanie wszystkich projektów.
Red.: Czy będą kolejne edycje ŚFL? Jeśli tak, to czy możemy już mówić o jakiś szczegółach?
K.K.: Planujemy realizować tego typu projekty w kolejnych latach, ale to zależy od opinii ekspertów z NIW-CRSO i czy nasz projekt okaże się zwycięski. Na pewno o wszystkich naszych działaniach będziemy informować na naszych mediach społecznościowych.
Red.: Jakie macie plany na przyszłość związane z tym lub podobnymi projektami?
K.K.: Cały czas jesteśmy w trakcie realizacji projektu ,,Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej” nadzorowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obecnie wchodzimy też w drugą fazę organizacji Centrum Artwińskiego – specjalnego miejsca, w którym wszystkie NGO-sy znajdą pomoc przy organizacji wydarzeń, rozliczeniu projektów itd.
Red.: Bardzo dziękuję za rozmowę.