Dane z lipca, sierpnia i września potwierdzają wysoką pozycję województwa świętokrzyskiego we wdrażaniu „miękkiej”, społecznej części Regionalnego Programu Operacyjnego. W budżecie na ten cel zarezerwowano 1,7 mld zł.
Świętokrzyskie na tle ostatnich miesięcy utrzymuje pozycję lidera, jeżeli chodzi o wdrażanie projektów społecznych. W tych, które adresowane są do mieszkańców regionu „pracuje” już ponad 90 proc. z kwoty 1,7 mld zł, zarezerwowanej w Programie na edukację, zdrowie, sprawy socjalne oraz rynek pracy.
W rankingu liczy się nie tylko dotychczasowy poziom wykorzystywania funduszy, ważne jest również tempo uruchamiania unijnych programów. Ostatni rok był kluczowy. Od 30 września 2019 r. do 30 września 2020 r. udało się zwiększyć poziom wykorzystywania funduszy miękkich o 27 punktów procentowych. Warto podkreślić, że średnia całego kraju wyniosła nieco ponad 18 punktów procentowych: – Nasza pozycja w krajowych rankingach to dowód na to, że jako region dysponujemy ogromnym potencjałem do sprawnego wykorzystywania funduszy unijnych – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
Aby oczekiwane rezultaty mogły stać się rzeczywistością należało dokonać wiele zmian i zwiększyć efektywność działań. Pod koniec 2018 r., województwo świętokrzyskie zajmowało w krajowych rankingach przedostatnie, 15 miejsce. Po reorganizacji Urzędu Marszałkowskiego, usprawniono i przyspieszono procedury, których celem był optymalny podział unijnych środków na cele społeczne. Jednocześnie wspierani byli autorzy projektów, którym udzielono niezbędnych szkoleń, spotkań informacyjnych i prowadzono dla nich warsztaty dotyczące tworzenia wniosków o dofinansowanie, na indywidualnych konsultacjach kończąc: – Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przyjmuje obecnie wnioski o dofinansowanie w ramach konkursów dotyczących szkolnictwa zawodowego, edukacji przedszkolnej oraz profilaktyki nowotworów – informuje dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, Katarzyna Kubicka.
Obecnie trwają również dwa konkursy na projekty dla mieszkańców Kielc i gmin ościennych. Pierwszy z nich dotyczy profilaktyki chorób zawodowych, drugi zaś opieki medycznej dla seniorów i osób niesamodzielnych.
Jak informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, do końca roku Departament planuje jeszcze ogłosić konkursy dotyczące tworzenia świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży, a także opieki domowej dla osób starszych lub przewlekle chorych. Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne są na portalu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020.