O budżecie europejskim na lata 2021-2027, szansach i wyzwaniach województwa świętokrzyskiego rozmawiano podczas transmisji na żywo, której organizatorem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach. Gościem Pawła Więcka był Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Środki unijne, które trafią do województwa świętokrzyskiego mają przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego województwa świętokrzyskiego. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w ostatnim czasie poinformowało, że do naszego województwa trafi miliard 109 milionów euro z polityki spójności UE.
– Posługiwano się m.in. takimi wskaźnikami jak liczba mieszkańców danego województwa, PKB na mieszkańca, ale również np. poziom nakładów na badania i rozwój. Teraz oczywiście można dyskutować, czy to są duże kwoty czy małe. Chcielibyśmy najpierw zobaczyć podejście ministerstwa, które te wskaźniki, metodologię przyjęło – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Zdaniem gościa programu, województwo świętokrzyskie, jak i opolskie posiadają problemy depopulacyjne, dlatego algorytm dotyczący liczby mieszkańców może być krzywdzący dla naszego regionu.
– Czekamy na informacje z ministerstwa, jak te algorytmy były stosowane. Oczywiście, że to są duże pieniądze. Ta perspektywa obecna w porównaniu do poprzedniej i tak miała być obcięta o kilkadziesiąt procent, więc to widać w alokacjach na poszczególne programy operacyjne. Nie jesteśmy na szarym końcu tych regionów. Kilka z nich ma mniejszą alokację. Oczywiście są dodatkowe środki dla sześciu regionów na tzw. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. To są pieniądze przeznaczone głównie dla regionów, które mają kopalnie – na likwidację, przekwalifikowanie ludzi, inwestycje w obszary nowoczesnej gospodarki, tak żeby powoli odchodzić od kopalni i węgla. My nie mamy tego typu przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim – dodaje Jacek Sułek.
Przedstawiciele województwa planują również zawnioskowanie o dodatkowe środki.
– Pozostaje jeszcze rezerwa 25 procent, która ma być dysponowana w trakcie rozmów ministerstwa z marszałkami województw. Musimy na te pieniądze, które można dodatkowo uzyskać przygotować dobre projekty, dobre argumenty i liczymy, że w tej puli jeszcze sporo środków będzie. Nie ukrywam, że zastanawiamy się nad wystąpieniem do Ministerstwa Funduszy z takim apelem, aby z tych środków rezerwy 25 procent, w szczególności środki trafiły do regionów, które mają szczególne problemy, czyli regionów m.in. Polski Wschodniej – informuje Jacek Sułek.
Dzięki unijnym środkom uda się zrealizować dużo ważnych inwestycji dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Duża część środków przeznaczona zostanie na transformację energetyczną i przechodzenie na odnawialne źródła energii.
– Około 60 procent środków, na poziomie kraju, niekoniecznie każdego programu operacyjnego ma zostać przeznaczone na dwa cele, czyli ta bardziej „inteligenta Europa” i transformacja środowiskowa czyli przystosowanie do zmian klimatu, oszczędność i efektywność energetyczna. Staramy się naszych partnerów czyli gminy nastawiać już na te środki, które będą trudniejsze w nowej perspektywie. To nie będą proste projekty, szczególnie, że ta umowa partnerstwa, która została zaprezentowana kilka dni temu, wskazuje, że część projektów, które planowaliśmy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, prawdopodobnie będzie realizowana z poziomu krajowego – mówi Jacek Sułek.
Jak dodaje przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, znany jest już wstępny podział tych środków pomiędzy zaplanowane inwestycje. Wśród nich są tzw. inwestycje twarde związane m.in. z budową dróg, jak i miękkie, częścią których jest np. aktywizacja zawodowa.
– W umowie partnerstwa wskazano, że 829 mln to jest kwota na inwestycje twarde i około 277 na wydatki dotyczące Europejskiego Funduszu Społecznego – podkreślił Jacek Sułek.
Cała rozmowa dostępna jest na Facebooku Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Kielcach.
fot. RODM Kielce