W gminie Pacanów powstaje ośrodek terapii dla osób z podwójną diagnozą

Osoby uzależnione ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi z województwa świętokrzyskiego będą mogły znaleźć kompleksową pomoc w specjalnym ośrodku, który zostanie otworzony w Zborówku w gminie Pacanów.

Przedsięwzięcie realizuje Stowarzyszenie PROREW w ramach projektu „Ogród nadziei”. Uczestniczą w nim też Stowarzyszenie FORMACJA oraz Fundacja „PEStka”. Pomysł na utworzenie ośrodka – hostelu dla osób uzależnionych, które jednocześnie cierpią na zaburzenia psychiczne powstał dwa lata temu.

Jak dotąd w Polsce istnieją zaledwie trzy takie miejsca. W naszym województwie nie było dotąd ani jednego. Przez to uzależnienia i zaburzenia psychiczne są często leczone osobno. W Zborówku pomoc otrzyma 80 pacjentów w pięciu grupach po 16 osób, lecz łącznie cały projekt obejmie 431 osób z całego województwa.

Poza terapeutami pracującymi w ośrodku, Stowarzyszenie PROREW zamierza też wyszkolić terapeutów środowiskowych, którzy będą pracować w terenie. Pomogą w tym wizyty w już istniejących w kraju ośrodkach tego typu.

ZOBACZ TEŻ: Podhale: przedsiębiorcy z Góralskiego Veta mimo obostrzeń zapowiadają otwarcie biznesów

Pacjenci będą przebywać na terenie hostelu przez 24 godziny na dobę. Będą pod opieką lekarzy, terapeutów i wychowawców. Kadra zapewni im całodzienny zestaw zajęć.

Budynek, w którym powstanie hostel stał przed pięć lat pusty, dlatego w najbliższych tygodniach przejdzie remont i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pierwsi pacjenci rozpoczną leczenie najprawdopodobniej jeszcze w połowie lutego.

Aby skorzystać z oferty ośrodka należy być mieszkańcem województwa świętokrzyskiego i posiadać skierowanie od psychiatry, który wskaże leczenie uzależnienia i zaburzeń psychicznych.

Koszt projektu, który przewidziano na trzy lata wyniesie około 4 mln zł. Stowarzyszenia realizujące to przedsięwzięcie wciąż jednak zbierają środki finansowe i proszą o pomoc. Można przekazać materiały budowlane, remontowe lub elementy wyposażenia lub przekazać 1 procent podatku za 2020 rok z dopiskiem „Darowizna na Hostel”, numer KRS 0000274767 lub dokonać wpłaty na numer konta bankowego 10 1050 1416 1000 0023 2271 5745, także z dopiskiem „Hostel”.