Dzięki środkom unijnym w Piekoszowie powstała placówka dla 48 dzieci. Budynek został odremontowany i wyposażony w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne.
Świetlica środowiskowa powstała w budynku Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie. Dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego każde dziecko otrzyma wyprawkę edukacyjną w tym zeszyty, teczki, długopisy i flamastry oraz posiłek w czasie zajęć. Istnieje możliwość skorzystania z transportu do świetlicy i z powrotem. Placówka będzie czynna pięć dni w tygodniu w godzinach 14-18.
ZOBACZ TEŻ: Szczęśliwy finał poszukiwań. 43-latka z Ostrowca Św. odnaleziona
– Bardzo się cieszymy, że realizacja tego projektu zakończyła się sukcesem. Cieszymy się tym bardziej, że istniało duże zapotrzebowanie na zorganizowanie takiego miejsca. Jest tu doskonale wyposażona sala komputerowa, piękne łazienki, kuchnia, w której będą mogły być przygotowywane posiłki dla dzieci – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski, który wziął udział w otwarciu placówki.
W świetlicy będzie funkcjonował m.in. Klub Dyskusyjny, w którym dzieci będą mogły uczyć się komunikacji, tworzenia informacji i wziąć udział w zajęciach rozwijających zainteresowania czasu wolnego: plastyczne, muzyczne i sportowe.
Poza tym dzieci mogą brać udział w zajęciach języka angielskiego, matematyki, nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii oraz informatyki.
– W perspektywie finansowej Unii Europejskiej nas lata 2014-2020 w naszym województwie udało się utworzyć aż 300 świetlic środowiskowych. Dziś w Piekoszowie otworzyliśmy kolejną. Bardzo się cieszę, że dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego udało się wyremontować i wyposażyć ten obiekt, dzięki czemu uczniowie będą mogli nadrabiać szkolne zaległości, ale też rozwijać swoje zainteresowania. Cieszę się, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy szkoły pracują zdalnie, młodzi mieszkańcy gminy Piekoszów będą mogli tu przychodzić w mniejszych grupach i spotykać się ze swoimi rówieśnikami. To bardzo ważne, bo pandemia spowodowała zamknięcie dzieci i młodzieży w domach na ponad rok co bardzo niekorzystnie wpływa na ich psychikę – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik w czasie uroczystego otwarcia placówki.
Dzieci będą mogły też wziąć udział w niektórych zajęciach wspólnie z rodzicami, np. kulinarnych, w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego czy w przygotowaniach do występu na dożynkach, a także w warsztatach fotograficznych.
Dla uczestników zaplanowano również dziesięciodniowy obóz letni w górach z programem profilaktycznym zapobiegania agresji i uzależnieniom. Ponieważ projekt zakłada kompleksową pomoc nie tylko dla najmłodszych, ale także dla części rodziców, to dla dziesiątki z nich przygotowano możliwość skorzystania z pomocy psychologa i prawnika.
W ramach tego samego projektu powstaną jeszcze dwie nowe świetlice w gminie Bodzentyn, zaś jego łączna wartość na wszystkie te zadania to prawie 2 mln zł.