Już 12 tys. osób w województwie świętokrzyskim skorzystało ze wsparcia do wymiany źródeł ciepła w swoim domu, które oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dziś okrągłą umowę nr 12 tysięcy podpisano w siedzibie funduszu. Była to też okazja do podsumowania dotychczasowej realizacji programu w regionie.
– W tym programie możemy otrzymać do 37 tys. na pełną termomodernizację domu, czyli wymianę drzwi, okien, ocieplenie, wymianę źródła ciepła – przypomniał prezes WFOŚiGW Ryszard Gliwiński – Bardzo ważnym wydarzeniem było przyłączenie się do programu gmin, które w naszym województwie zadeklarowały się w 100%, że będą współpracowały z funduszem.
Do tej pory na 102 gminy udało się podpisać ponad 70 porozumień, lecz prezes Gliwiński liczy, że do końca miesiąca liczba ta jeszcze wzrośnie. Dzięki temu usprawnieniu zauważalnie zwiększyła się liczba wniosków wpływających do wojewódzkiego funduszu.
– To praktycznie 100% wniosków więcej, w marcu i kwietniu w porównaniu do miesięcy poprzednich – zaznaczył Gliwiński.
Ponadto, kielecki fundusz może pochwalić się 100% realizacją przyjętych wniosków oraz zaledwie 1,5% odsetkiem odrzucanych wniosków. Do tej pory zrealizowano prawie 10 tys. wypłat na kwotę ponad 122 mln zł.
– Obserwujemy rzeczywiście znaczny progres w liczbie składanych wniosków. Ten efekt jest osiągnięty dzięki szeregowi działań i uproszczeń, które zostały wprowadzone – pokreślił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski – Obecnie w całym programie “Czyste Powietrze” złożonych jest ponad 250 tys. wniosków, a w samym województwie świętokrzyskim ponad 14 tys. złożonych wniosków.
Paweł Mirowski przyznał, że kielecki WFOŚ jest jednym z najlepszych wojewódzkich funduszy w kraju, zwłaszcza jeśli patrzymy na statystyki programu “Czyste Powietrze”. Poinformował również, że poza zaangazowaniem gmin w program “Czyste Powietrze”, wkrótce dołączą do niego banki.
– Ofert od banków wpłynęło 8, z tego 2 od banków zrzeszających banki spółdzielcze. Cieszy nas to bardzo bo z programem “Czyste Powietrze” dotrzemy do polski gminnej i powiatowej – powiedział Mirowski – To będzie około 3,5 tys. dodatkowych okienek, w których będzie można złożyć wnioski w programie.
Obecnie do wojewódzkich funduszy spływa tygodniowo ok. 3-4 tys. wniosków, lecz jak powiedział wiceprezes NFOŚiGW, wkrótce powinno ich być nawet 4,5-5 tys. tygodniowo, dzięki wprowadzanym przez fundusze narodowy i wojewódzkie udogodnieniom.
– Za tymi 12 tysiącami umów w naszym województwie kryje się co najmniej 12 tys. wyprodukowanych ekologicznych źródeł ciepła. A przecież wiele z nich jest powstaje w firmach z naszego regionu. Te 12 tysięcy umów, to także 12 tys. zleceń dla firm montażowych, ale też dla firm, które zajmują się termomodernizacją – tych, które produkują okna, drzwi, materiały budowlane. To jest też tego typu inwestycja, o czym często zapominamy – podsumował senator Krzysztof Słoń.
Beneficjentką nr 12 000 programu Czyste Powietrze została pani Irmina, która od prezesa WFOŚiGW w Kielcach odebrała pamiątkowy grawerton, kwiaty i list gratulacyjny.
‼️🎥 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Podpisanie umowy nr 12 000 w ramach programu “Czyste Powietrze” ✔️
Opublikowany przez Gazeta Świętokrzyska Wtorek, 25 maja 2021