Użytkownicy elektrycznych hulajnóg przestają być traktowani jako piesi. Od 20 maja muszą stosować się do znowelizowanych przepisów Prawa o ruchu drogowym.
Użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni poruszać się po drogach przeznaczonych dla rowerów lub pasach, które dedykowane są jednośladom. Jeżeli takich miejsc nie ma, cykliści muszą dostosować prędkość do pieszych mających pierwszeństwo, którzy poruszają się po chodniku. Maksymalna prędkość z jaką mogą się poruszać wynosi 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. To główne założenia znowelizowanej ustawy Prawa o ruchu drogowym, które użytkowników urządzeń transportu osobistego objęły od 20 maja.
Hulajnogą elektryczną nie można przewozić zwierząt i przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla użytkownika urządzenia, jak i pieszych. Należy pamiętać, że hulajnogę należy przeprowadzić przez przejście dla pieszych, a nie po nim przejeżdżać.
W ustawie uwzględniono również mandaty, które grożą za nieprzestrzeganie przepisów. Za jazdę hulajnogą po alkoholu kara może wynieść od 300 do 500 złotych, a za korzystanie z telefonu podczas jazdy można otrzymać mandat w wysokości 200 zł.
O uregulowaniu przepisów dotyczących nowych urządzeń mówiło się od dawna. Głównym argumentem, który przemawiał za zmianami było bezpieczeństwo.