Geopark Świętokrzyski, po blisko 4 latach starań i oczekiwania na decyzję, oficjalnie otrzyma status Światowego Geoparku UNESCO. Rada Wykonawcza zatwierdziła 21 kwietnia osiem nowych geoparków.
Geopark Świętokrzyski swoim zasięgiem obejmuje Kielce, Chęciny, Nowiny, Morawicę i Piekoszów. Jego łączna powierzchnia wynosi 526 kilometrów kwadratowych.
Jest to już drugi geopark w Polsce, któremu nadano ten status. W roku 2015 do Sieci Światowych Geoparków UNESCO dołączył Łuk Mużakowa.
Wyjątkowy certyfikat przyznany został dla Świętokrzyskiego Geoparku w oparciu o unikatowe dziedzictwo geologiczne, jednak uzależnione było to również od występującej na tym obszarze przyrody ożywionej, krajobrazu, dziedzictwa kulturowego. Pod uwagę wzięto również działalność turystyczno-edukacyjną.
– Z prawdziwą satysfakcją informujemy, że głosowanie Zarządu UNESCO przebiegło pomyślnie – poinformował Geopark Świętokrzyski na swoim Facebooku.
W trakcie ubiegania się o wyjątkowe na skalę światową wyróżnienie, teren Geoparku wizytowali m.in. specjaliści z Japonii czy Anglii. Celem tych misji była weryfikacja dotychczasowej działalności oraz perspektyw rozwoju Geoparku, w kontekście szansy uzyskania prestiżowego certyfikatu Geoparku Globalnego UNESCO. Ewaluatorzy odwiedzali obiekty zlokalizowane na terenie pięciu gmin wchodzących w skład inicjatywy Geoparku Świętokrzyskiego: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów.
Oficjalnie do grona Światowej Sieci Geoparków UNESCO – Geopark Świętokrzyski dołączy w czwartek, 22 kwietnia o 14:00 podczas wydarzenia ,,Welcome Digital Event’’ organizowanego przez UNESCO z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Prezentacja Świętokrzyskiego Geoparku zaplanowana została na 16:10. Transmisję obejrzeć mogą wszyscy zainteresowani.
Warto wspomnieć, że certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznawany jest na okres 4 lat. Po upływie tego czasu następuje weryfikacja geoparku przez ekspertów z UNESCO. Oceniana jest między innymi aktywność w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami. Światowe geoparki UNESCO są obszarami o międzynarodowym znaczeniu pod względem dziedzictwa geologicznego.
fot. Geopark Świętokrzyski / Facebook