Lepsza edukacja, poprawa zdrowia mieszkańców, zapobieganie problemom społecznym i wsparcie dla pracowników, osób szukających pracy oraz dla przedsiębiorców – to nasze główne cele na lata 2021 – 2027 w sferze projektów społecznych poinformowała wicemarszałek Renata Janik podczas konferencji on-line, zorganizowanej przez urząd marszałkowski w związku z planami wykorzystania wsparcia, jakie nasz region może otrzymać z nowego unijnego budżetu.
W latach 2014 – 2020 przeznaczyliśmy 1, 4 mld zł z Unii Europejskiej na realizację 1200 projektów ze sfery edukacji, spraw społecznych, zdrowia i rynku pracy, objęły one ponad ćwierć miliona mieszkańców województwa – powiedziała wicemarszałek Renata Janik.
Dzięki funduszom unijnym mamy realny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców naszego regionu. Osiągnięte efekty to punkt wyjścia i inspiracja do perspektywy finansowej 2021 – 2027, w której jako województwo będziemy mieli do dyspozycji co najmniej 277 mln euro. Co najmniej, ponieważ prowadzimy obecnie negocjacje z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, a ich celem jest zdobycie dodatkowej kwoty 111 mln EUR. Jest ona możliwa do uzyskania z 25 procent puli funduszy unijnych, przeznaczonych na lata 2021 – 2027 dla polskich regionów, które jeszcze nie zostały rozdysponowane pomiędzy poszczególne województwa – dodała Wicemarszałek
Dane demograficzne pokazują, że nasze społeczeństwo starzeje się, w związku z tym w nadchodzących latach ważnym elementem unijnej pomocy będą projekty dla seniorów. Lata 2014 – 2020 pokazały, że takie wsparcie jest potrzebne. Na przykład dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego w regionie powstało 50 klubów seniora, gdzie 2,5 tys. osób starszych może znaleźć opiekę, spędzić aktywnie czas, nawiązywać nowe kontakty czy realizować pasje. W nadchodzącej perspektywie finansowej na sprawy społeczne oraz kwestie zdrowotne, w tym m. in. na kompleksowe wsparcie osób starszych i niesamodzielnych, planujemy przeznaczyć ponad 113 mln euro – – podkreśliła dyrektor Departamentu Wdrażania EFS UMWŚ Katarzyna Kubicka.
Jak poinformowała wicemarszałek Renata Janik, na wsparcie świętokrzyskiej edukacji przewidziano kwotę 66, 5 mln euro. Zostanie ona wykorzystana m. in. na poprawę jakości kształcenia w szkołach ogólnokształcących i zawodowych, a także edukację osób dorosłych. Nowością w sferze edukacji będzie położenie większego nacisku na profilaktykę problemów pedagogicznych i psychicznych dzieci i młodzieży szkolnej. Z kolei na projekty dotyczące rynku pracy zarezerwowano blisko 97 mln euro.
Głównymi odbiorcami wsparcia będą osoby do 29 roku życia oraz w wieku 50+, ponieważ to one mają największe problemy ze znalezieniem i utrzymaniem zatrudnienia. Ponadto w planach są projekty, dzięki którym osoby pracujące będą mogły zdobywać nową wiedzę oraz szlifować swoje umiejętności zawodowe. Wsparcie dla przedsiębiorców będzie koncentrowało się na usługach doradczych, które pomogą świętokrzyskim firmom lepiej dostosować się do zmian rynkowych i technologicznych.