Rządowy projekt zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym stopniowo od grudnia wchodzi w życie. Jest to tzw. pakiet deregulacyjny który znacząco ułatwi życie kierowcom i pozwoli im na znaczne oszczędności np. przy rejestracji auta. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie i terminy od kiedy obowiązują.
Aby kierowcy mieli jasność we wprowadzanych zmianach Ministerstwo Infrastruktury opublikowało przewodnik, w którym objaśnia jakie zmiany i od kiedy wchodzą w życie. Kierowcy z kilku z nich mogą skorzystać od piątku 4 grudnia lub od soboty 5 grudnia.
Koniec miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Żaden problem!
Od wczoraj obowiązuje rozwiązanie, które pozwala by nie wymieniać dowodu rejestracyjnego, w którym skończyło się miejsce na pieczątki. Dane o przebytym przeglądzie i termin kolejnego badania będą zapisywane on-line. To znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla kierowców.
Zarejestrujemy pojazd w miejscu czasowego zamieszkania
Również od wczoraj istnieje możliwość, żeby zarejestrować auto u starosty właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Możemy też skorzystać z możliwości czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu. To kolejne ułatwienie, dzięki któremu na formalności stracimy mniej czasu.
Prawo jazdy może zostać w domu
Od soboty 5 grudnia nie musimy już wozić ze sobą prawa jazdy. Dotyczy to osób posiadających polskie prawo jazdy. Ich dane będą sprawdzane w wypadku kontroli w systemie elektronicznym. A więc poza dowodem rejestracyjnym i potwierdzeniem polisy OC, również prawo jazdy może zostać w domu.
Koniec z kartą pojazdu i nalepkami kontrolnymi
Od 4 września 2022 roku zacznie obowiązywać zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wraz z wtórnikiem. Będzie to spora oszczędność pieniędzy. W wypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w kieszeni zostanie nam 94,5zł (75zł za kartę pojazdu, 18,5 za nalepkę i 1zł za opłatę ewidencyjną). To ułatwienie jest możliwe dzięki dostępowi organów rejestrujących pojazdy i kontroli ruchu drogowego do centralnej ewidencji pojazdów.
Zachowamy stare tablice rejestracyjne
Za jakiś czas będziemy także mieli możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu. Będzie do tego potrzebny wyłącznie nasz wniosek, jako nowych właścicieli pojazdu. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie starych tablic, to zaoszczędzimy 99,5 zł – 80zł za komplet nowych tablic i 19,5 zł za nalepkę kontrolną. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania dowiemy się z komunikatu ministra właściwego ds. cyfryzacji.
Nowe auto zarejestrujemy u dealera
Od 4 czerwca 2021 roku wejdzie w życie rozwiązanie, na mocy którego formalności związane z rejestracją pojazdu załatwimy już w salonie sprzedaży autoryzowanym przez producenta pojazdu. Dzięki temu nie tylko szczędzimy czas, ale też będziemy mogli odebrać z salonu już zarejestrowany samochód.
Czasowo wycofamy z ruchu samochód osobowy
Jeśli nasz samochód uległ poważnym uszkodzeniom w wyniku stłuczki lub wypadku, to będziemy mogli czasowo wycofać go z ruchu i zaoszczędzić w ten sposób na ubezpieczeniu OC. Auto będzie można wycofać na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od poprzedniego wycofania z ruchu. Po zakończeniu tego okresu samochód będzie musiał przejść dodatkowe badanie techniczne. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania dowiemy się z komunikatu ministra właściwego ds. cyfryzacji.
Wszystkie te zmiany sprawiają, że życie kierowców, przynajmniej w teorii, powinno być prostsze i zarazem powinno wiązać się z niższymi kosztami, co w czasach pandemii koronawirusa jest szczególnie istotne.