Tarłów to jedna z siedmiu miejscowości województwa świętokrzyskiego, które w tym roku mogą starać się o przywrócenie praw miejskich. Taka szansa stoi przed ośrodkami o miejskich tradycjach, które utraciły przywileje na mocy carskiego ukazu po powstaniu styczniowym.
Podobnie jak w wielu innych samorządach, wójt Tarłowa Tomasz Kamiński podkreśla, że przeprowadzenie procesu o przywrócenie praw miejskich będzie zależało od opinii mieszkańców. On sam wraz z radnymi jest za, teraz nadszedł czas na konsultacje z mieszkańcami gminy.
Włodarzowi zależy na tym, by dotrzeć do wszystkich mieszkańców gminy z akcją informacyjną, jakie korzyści wiążą się z posiadaniem praw miejskich. Dodaje, że nie wpływa to na wzrost jakichkolwiek ciężarów podatkowych ponoszonych przez mieszkańców.
Tarłów zyskał prawa miejskie w 1569 roku na mocy przywileju króla Zygmunta II Augusta. Stracił je carskim ukazem z 1 czerwca 1869 roku za wspieranie powstańców styczniowych. Podobną karę zastosowano wobec ponad 330 z 452 miast w Królestwie Polskim.
ZOBACZ TEŻ: Czterej pijani kierowcy zatrzymani przez skarżyską drogówkę. Dwóch rozbiło swoje auta
Na początku 2023 roku, w związku ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, premier Mateusz Morawiecki wystąpił z inicjatywą aby miejscowości, które utraciły prawa miejskie z powodu carskich represji miały szansę na odzyskanie statusu miasta. List w tej sprawie do siedmiu świętokrzyskich miejscowości skierował wojewoda Zbigniew Koniusz.
Oprócz Tarłowa w naszym regionie są to: Bogoria, Gowarczów, Raków, Secemin, Sobków, i Waśniów.