Część osób nie korzysta w ogóle z przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Licząc od początku czerwca liczba osób, które nie stawiły się po drugą dawkę, jest w granicach 52-53 tys. – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Jak zaznaczył Andrusiewicz, obecnie część osób korzysta z możliwości zaszczepienia się drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie w Polsce, także podczas pobytu na urlopie.
„Niestety, to się rozkłada tak po połowie – połowa korzysta z tej możliwości zaszczepienia się w innym punkcie, ale połowa nie korzysta w ogóle z przyjęcia drugiej dawki szczepionki. W tej chwili, licząc od początku czerwca, ta liczba niestawiennictwa na drugą dawkę to już jest w granicach 52-53 tys. osób” – poinformował.
Zdaniem Andrusiewicza część osób „zdaje się wypierać ze swojej świadomości to, że mamy epidemię”. „Pamiętajmy, że teraz szczepienia są realizowane w tych minimalnych odstępach czasowych, więc ta możliwość zaszczepienia się później nadal istnieje” – zastrzegł.
Andrusiewicz wyjaśnił, że optymalny czas, kiedy pacjent powinien zgłosić się na przyjęcie drugiej dawki szczepionki określają „widełki czasowe”. „Nawet po tym czasie – jak wynika z badań – to szczepienie może jest troszeczkę mniej skuteczne, ale nadal skutecznym jest” – zaznaczył.
Przypomniał, że konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia nadal dzwonią do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły i zachęcają do szczepień. „Rzeczywiście część osób wyraża wolę zaszczepienia i mówi, że ma problem z zapisaniem się, brak im czasu i to wyjście naprzeciw przez konsultantów infolinii NFZ rozwiązuje te problemy” – ocenił Andrusiewicz.
Jak podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły 105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób.
Nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (18), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (10), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (7), pomorskiego (7), śląskiego (6), lubelskiego (5), łódzkiego (4), opolskiego (4), małopolskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (2).
Łącznie od marca ub. roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 881 151 przypadków. Zmarło 75 191 osób z COVID-19.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/
fot: rp.pl