Aż 66 proc. badanych Polaków uważa, że państwo powinno wprowadzić kryterium dochodowe w ustawie o wakacjach kredytowych – wynika z opublikowanego we wtorek badania opinii publicznej.
Jak wynika z opublikowanego we wtorek badania, przeprowadzonego przez Minds&Roses na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości, 66 proc. ankietowanych (z czego 30 proc. w sposób zdecydowany) popiera postulat wprowadzenia kryterium dochodowego do ustawy, która w ramach pomocy kredytodawcom wprowadza wakacje kredytowe.
„Co ciekawe, wysokie poparcie dla ograniczenia wakacji kredytowych odnotowano wśród… beneficjentów planowanej ulgi. Aż 62 proc. kredytobiorców złotowych jest za ograniczeniem wakacji kredytowych tylko dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Tylko 16 proc. badanych nie zgadza się na wprowadzenie kryterium dochodowego dla wakacji kredytowych. Pozostałe 18 proc. nie ma na ten temat zdania” – podano w informacji prasowej na temat wyników badania.
Wskazano w niej, że respondenci popierający wprowadzenie kryterium dochodowego stanowią większość bez względu na miejsce zamieszkania. Ograniczenie wakacji kredytowych popierają zarówno mieszkańcy wsi (61 proc.), jak i dużych miast od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców (aż 78 proc.). W Warszawie za przyznaniem wakacji kredytowych wyłącznie osobom w trudnej sytuacji jest z kolei 68 proc. badanych.
ZOBACZ TEŻ: Tusk: jedna lista opozycji daje gwarancję zwycięstwa w wyborach
W informacji stwierdzono także, że 44 proc. badanych negatywnie ocenia sytuację, w której państwo pomaga zarówno osobom biednym, jak i zamożnym. 73 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że państwo powinno pomagać w szczególny sposób osobom w trudnej sytuacji finansowej. Spośród osób spłacających obecnie kredyty w polskiej walucie, z poglądem takim zgadza się aż 76 proc. respondentów.
„Co ciekawe, z badań wynika, że potencjalni beneficjenci wakacji kredytowych są grupą społeczną najlepiej oceniającą swoją aktualną sytuację finansową. Spośród kredytobiorców złotowych aż 63 proc. pozytywnie ocenia swoją obecną sytuację materialną. Dla porównania, wśród +frankowiczów+ odsetek ten wynosi 61 proc., a wśród osób nieposiadających kredytu: 60 proc.” – stwierdzono.
Respondentów zapytano też, czy ich zdaniem planowane wakacje kredytowe wpłyną na wzrost inflacji. Twierdząco odpowiedziało aż 57 proc. badanych. Tylko 15 proc. respondentów stwierdziło, że wakacje kredytowe nie zwiększą inflacji.
Badanie zostało przeprowadzone przez Minds & Roses na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej w dniach 30.05-06.06.2022. Badanie wykonano metodą CAWI. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ drag/