Narodowy Dzień Powstań Śląskich – obchodzone w tym roku pierwszy raz święto państwowe – to “hołd Polski dla Śląska; to pełne docenienie tego wysiłku, tego zrywu, tej mądrości śląskiej, która przed 100 laty sfinalizowała kształtowanie polskiej niepodległości” – mówił w Katowicach wicepremier Piotr Gliński.
W poniedziałek w stolicy Górnego Śląska trwają obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Przed Pomnikiem Powstańców Śląskich złożono wieńce, odbył się też Apel Pamięci i uroczyste podniesienie flagi państwowej; oddano salwę honorową na cześć powstańców. W obchodach uczestniczy m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
W poniedziałek mija 100 lat od wkroczenia polskich wojsk do Katowic, co zapoczątkowało trwający wówczas dwa tygodnie proces przejmowania przyznanej Polsce części Górnego Śląska przez polską administrację. Na pamiątkę tych wydarzeń, oraz trzech powstańczych zrywów z lat 1919, 1920 i 1921, 20 czerwca w tym roku po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
ZOBACZ TEŻ: Prezydent Andrzej Duda przybył na Łotwę, weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza
W wystąpieniu przed Pomnikiem Powstańców Śląskich wicepremier przypomniał, że nowe święto państwowe przypomina i honoruje śląskie powstania – “ten przepiękny, heroiczny trud i zryw, który wieńczył 100 lat temu proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, i proces kształtowania się polskich granic. Bez woli, bez wysiłku ludu śląskiego, byłoby to niemożliwe” – mówił.
Prof. Gliński ocenił, że trzy powstania śląskie to – jak powiedział – “wielki dowód na mądrość polskich Ślązaków, na ich gotowość do heroizmu, ale także gotowość do mądrej refleksji o losie własnej małej ojczyzny i tej ojczyzny wielkiej – Niepodległej”.
“Dzisiejszy dzień – po raz pierwszy obchodzone święto narodowe – to hołd Polski dla Śląska; to pełne docenienie tego wysiłku, tego zrywu, tej mądrości śląskiej, która wtedy przed 100 laty sfinalizowała kształtowanie polskiej niepodległości” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.(PAP)
mab/ pat/
fot: flickr