Sejmowa komisja obrony rozpatrzyła w piątek 65 poprawek zgłoszonych tego dnia w drugim czytaniu do projektu ustawy o obronie ojczyzny. Głosowanie w Sejmie nad projektem jeszcze w piątek wieczorem. Początek bloku głosowań o godz. 20.
Główne cele ustawy, która konsoliduje regulacje znajdujące się dotychczas w kilkunastu różnych ustawach, to m.in. zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.
Poparcia większości komisji nie uzyskała podczas piątkowego posiedzenia poprawka zgłoszona przez Konfederację, zakładająca, że każdy dorosły obywatel ma prawo do posiadania broni. Poprawka przewidywała, że prawo to może być ograniczone jedynie wyrokiem sądu w indywidualnych przypadkach.
Akceptacji większości nie uzyskała również poprawka Lewicy, zakładająca, że w rocie przysięgi wojskowej nie byłoby formuły “tak mi dopomóż Bóg”; słowa te mogłyby być dodane. Przedstawiciele resortu wskazywali na posiedzeniu komisji, że obecnie, w zależności od własnego uznania, żołnierz może odstąpić od wypowiedzenia ostatniego zdania “tak mi dopomóż Bóg”.
Poparcia większości komisji nie zyskała również poprawka, przewidująca – jak uzasadniali wnioskodawcy z klubu KO – odstąpienie od likwidacji wojskowych komend uzupełnień i wojewódzkich sztabów wojskowych.
Posłowie zaakceptowali poprawką PiS, która zmienia przepis dotyczący wysokości środków przeznaczanych na zakupy w polskim przemyśle zbrojeniowym. Zamiast rozwiązania, że każdego roku udział polskiego przemysłu zbrojeniowego wynosi nie mniej niż 50 proc. wszystkich wydatków na modernizację Sił Zbrojnych”, zaproponowano przepis, zgodnie z którym “minister obrony narodowej planując wydatki na modernizacje techniczną sił zbrojnych, uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa”.
Większość sejmowej komisji obrony opowiedziała się również za poprawką zgłoszoną przez PiS, dotyczącą tzw. świadczenia teleinformatycznego, przyznawanego wojskom obrony cyberprzestrzeni. Biuro legislacyjne zgłosiło wątpliwość, co do jej umiejscowienia, ale rząd zarekomendował przyjęcie i zapowiedział korektę w Senacie.
Komisja poparła także poprawkę zgłoszoną przez KO o tym, że Rada Ministrów w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, ustanowi Pakiet Wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2023-2025. (PAP)
Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Krzysztof Kowalczyk
ktl/ krz/ par/