W dniu otwarcia lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku, premier RP Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie inwestycji dla regionu i całej Polski. Lotnisko ma pomóc w odciążeniu portu Warszawa Okęcie oraz stać się zapasowym lotniskiem.
Lotnisko Warszawa-Radom w liczbach
Radomskie lotnisko jest przeznaczone głównie dla pasażerów mieszkających w promieniu ok. 100–150 km od Radomia. Polskie Porty Lotnicze (PPL) spodziewają się, że będą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy województwa mazowieckiego, ale także ościennych regionów: świętokrzyskiego, lubelskiego czy łódzkiego.
Przed lotniskiem jest parking, który pomieści 600 aut. Do 15 maja parkowanie w tym miejscu jest bezpłatne. Wyznaczone zostały także miejsca dla osób niepełnosprawnych.
Do Radomia z Kielc można dotrzeć także pociągiem. Czas przejazdu to około 45 minut, z kolei koszt to niecałe 25 zł. Później, do terminalu można podjechać autobusami dwóch linii komunikacji miejskiej: 5 i 14.
Sam obiekt ma powierzchnię 30 tysięcy metrów kwadratowych, co odpowiada 185 boiskom siatkarskim.
Na lotnisku znajduje się: dziewięć bramek wylotowych (gate), w tym cztery dla osób podróżujących w strefie Schengen, trzy dla podróżujących poza strefę Schengen i dwie „elastyczne”, które będą obsługiwać pasażerów podróżujących do jednej z tych stref – w zależności od potrzeby, 31 stanowisk odprawy (check-in), trzy linie kontroli bezpieczeństwa, sześć stanowisk kontroli paszportowej oraz dwie karuzele do odbioru bagażu.
Lotnisko w Radomiu, pierwotnie wykorzystywane przez wojsko, zostało zarejestrowane jako port lotniczy cywilny w 2014 roku. W 2018 roku Port Lotniczy Radom złożył wniosek o upadłość, a jego majątek przejęło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza również lotniskiem Chopina w Warszawie. Od 2019 roku trwają prace modernizacyjne i przebudowa, która do tej pory kosztowała około 800 milionów złotych. Terminal lotniska jest już gotowy na przyjęcie około 3 milionów pasażerów, z możliwością rozbudowy do 9 milionów. Przebudowane drogi startowe i płyta postojowa pozwolą na obsługę samolotów używanych przez linie czarterowe i niskokosztowe. Dzisiaj, 27 kwietnia, pierwszy samolot wyląduje na lotnisku – wieczorny lot z Paryża, a jutro pasażerowie odlecą do Rzymu. W sumie, z lotniska będą odbywać się pięć regularnych lotów oferowanych przez PLL LOT, a także siedem kierunków czarterowych, takich jak Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba i Warna. Biura podróży, takie jak Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rego-Bis, Sun and Fun i TUI, będą również korzystać z lotniska w Radomiu.