Przy tak wysokich temperaturach, aby wzniecić pożar, wystarczy niewielki impuls energetyczny – ostrzegł w rozmowie z PAP rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski. Straż pożarna zaapelowała m.in. o to, by nie wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi i wstrzymać się od palenia tytoniu w lesie.
Jak przekazała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w mijającym tygodniu w polskich lasach strażacy gasili ponad 100 pożarów. PSP, powołując się na prognozy Instytutu Badawczego Leśnictwa z godziny 9 w piątek, zwróciła uwagę, że w terenie zalesionym występuje średnie zagrożenie pożarowe.
Po godzinie 13 zagrożenie pożarowe w lasach na przeważającym obszarze kraju wzrosło do dużego. Występuje ono w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim, a także w części województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.
Z kolei – jak zauważyła Komenda Głowna PSP – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o drugim stopniu zagrożenia upałem na terenie całego kraju.
ZOBACZ TEŻ: Ostrowiec Świętokrzyski. Chciał zapłacić fałszywym banknotem, grozi mu 8 lat więzienia
“Syntezując te dwie informacje należy spodziewać się temperatur sięgających 34 st. C oraz dalszego wysychania ściółki i poszycia w lasach. W takich warunkach wystarczy niewielki impuls energetyczny, aby wzniecić pożar” – powiedział PAP rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski.
Strażacy zaapelowali m.in. o to, by nie wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi. “Rozgrzane elementy w kontakcie z wysuszonym materiałem roślinnym mogą być źródłem pożaru. Nie używajmy otwartego ognia i wstrzymajmy się od palenia wyrobów tytoniowych” – zaznaczył rzecznik PSP.
Dodał, że pożar w lesie rozwija się błyskawicznie, produkując dużo dymu. “Człowiek w takiej sytuacji traci orientację przestrzenną i może zginąć przez zatrucie dymem lub bezpośrednio w płomieniach. Gdy zauważymy pożar natychmiast wzywajmy służby ratownicze i ewakuujmy się z zagrożonego obszaru. Bądźmy rozważni podczas leśnych wędrówek i zwracajmy uwagę na niebezpieczne zachowania innych osób” – powiedział.
Strażacy zwrócili również uwagę, że w pożarach lasu giną zwierzęta i rośliny – “ekosystem, który tworzy się przez dziesiątki, a nawet setki lat”.
Zaapelowali również o słuchanie komunikatów i prognoz również ze względu na to, że panująca pogoda sprzyja występowaniu burz, którym towarzyszą niebezpieczne wyładowania atmosferyczne, intensywne opady deszczu i gradu, a także silny i porywisty wiatr. (PAP)
autor: Marcin Chomiuk