Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest warunkiem udzielenia zgody na odwiedziny u hospitalizowanego pacjenta – wskazano w poniedziałek na profilu Rzecznika Praw Pacjenta.
“Czy osoby niezaszczepione mogą odwiedzać bliskich w szpitalach? Zgodnie z rekomendacjami @MZ_GOV_PL @GIS_gov, szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest warunkiem udzielenia zgody na odwiedziny u hospitalizowanego pacjenta” – głosi wpis na Twitterze rzecznika. Załączono do niego link z szerszym materiałem zamieszczonym na stronie gov.pl
“Rzecznik Praw Pacjenta wielokrotnie przypominał, że prawo do odwiedzin w sytuacji zagrożenia epidemicznego może zostać ograniczone, ale nie można go pacjentów pozbawić całkowicie” – wskazano w informacji. Stwierdzono w niej, że w rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma wskazania, że pacjenta hospitalizowanego może odwiedzić wyłącznie osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19.
ZOBACZ TEŻ: Prezydent na otwarciu odcinka S7: nowe drogi powstają równomiernie w całym kraju
Rzecznik podnosi, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – pacjent podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.
Kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a w przypadku prawa do kontaktu osobistego, telefonicznego, korespondencyjnego z innymi osobami, także ze względu na możliwości organizacyjne podmiotu.
Prawo to może być jednak ograniczone, a nie całkowicie zniesione – przekonuje rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Na początku września Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Dokument określił różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie.
W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.
W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
MZ i GIS informowali, że nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych). (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl