Sejm w środę, po godz. 9 wznowił obrady; zajmie się m.in. obywatelskim projektem nowelizacji Karty nauczyciela, który zakłada powiązanie zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Harmonogram obrad może być uzupełniony o powołanie członków Rady Polityki Pieniężnej.
W drugim dniu posiedzenia Sejm m.in. przeprowadzi pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, zajmie się projektem uchwały w sprawie solidarności z obywatelkami Afganistanu oraz być może dokona wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej.
Obywatelski projekt nowelizacji Karty nauczyciela został złożony w Sejmie z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zakłada on powiązanie zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Zgodnie z projektem wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
ZOBACZ TEŻ: Analiza: w styczniu w sklepach było drożej średnio o blisko 18 proc. rdr
Posłowie przeprowadzą też drugie czytanie projektu uchwały w sprawie solidarności z obywatelkami Afganistanu. W projektowanej uchwale Sejm zwraca się do rządu, instytucji Unii Europejskiej oraz całej społeczności międzynarodowej “o solidarność z obywatelkami Afganistanu, którym w wyniku przejęcia władzy przez Talibów grozi trwała utrata z trudem wywalczonych praw do nauki, pracy, ochrony zdrowia, wolności osobistej”. “Prawa człowieka zagwarantowane traktatami międzynarodowymi są najwyższą wartością, a ich przestrzeganie stanowić winno warunek wszelkich politycznych działań” – głosi projek uchwały.
Ponadto harmonogram obrad Sejmu może być uzupełniony o powołanie członków Rady Polityki Pieniężnej. Wśród kandydatów są: Wiesław Janczyk (poseł PiS), Gabriela Masłowska (posłanka PiS) oraz Jakub Borowski (zgłoszony przez KO). Obecnym członkom RPP wybranych przez Sejm kadencja kończy się odpowiednio: Grażynie Ancyparowicz – 9 lutego, Erykowi Łonowi – 9 lutego, Jerzemu Żyżyńskiemu – 30 marca.
kos/ mok/
fot: Wikimedia Commons