16 lutego Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosi opinię, która pokaże możliwy kierunek orzekania przez TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie przez frankowiczów z kapitału banku.
Jak przypomina serwis Prawo.pl, Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie (sprawa C-520/21) zadał pytanie, czy stronom unieważnionej na podstawie klauzul abuzywnych umowy kredytu frankowego należy się zwrot dodatkowych środków ponad wypłacone w wykonaniu tej umowy. Chodzi tu o wynagrodzenie dla banku za udostępnienie kapitału kredytu oraz odszkodowanie bądź waloryzację świadczenia dla kredytobiorcy – za korzystanie przez bank ze środków wpłacanych w formie rat kredytowych.
„Co prawda opinia rzecznika to jeszcze nie wyrok samego Trybunału, ale musimy pamiętać, że co do zasady opinia znajduje swoje odzwierciedlenie w wyroku. Oznacza to, że pokaże nam kierunek orzekania przez TSUE w tej sprawie. Dlatego też uważam, że 16 lutego 2023 roku polscy frankowicze poznają odpowiedź na pytanie, czy bankom – w przypadku uznania przez sądy umów tzw. kredytów frankowych za nieważne – będzie należało się tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału” – tłumaczy na łamach Prawo.pl Karolina Pilawska, adwokat, wspólnik w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.
Przed sądami w Polsce toczą się obecnie tysiące spraw o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu. Wyliczane przez banki wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu przeciętnie stanowi nie mniej niż 50 proc. wartości kapitału kredytu. Od rozstrzygnięcia tego sporu zależeć więc będzie sytuacja dziesiątek tysięcy „frankowiczów” w Polsce – zauważa Prawo.pl.
16 lutego 2023 roku o godz. 9:30 poznamy treść opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącej zasadności roszczeń banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Natomiast wyroku można spodziewać się w pierwszej połowie 2023 roku – informuje Prawo.pl.
Więcej informacji: https://www.prawo.pl/biznes/opinii-rzecznika-generalnego-tsuedotyczaca-wynagrodzenia-bankow,519355.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom