Busko-Zdrój bierze udział w programie “Rozwój Lokalny”, finansowanym z funduszy norweskich. Z tego powodu w mieście powstają plany rozwoju na kolejne lata, a wśród nich są te dotyczące infrastruktury rowerowej. W tej kwestii będą mogli wypowiedzieć się sami rowerzyści.
Na stronie Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój pojawiła się prośba do rowerzystów, zarówno miejscowych jak i turystów oraz kuracjuszy o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej poruszania się tym środkiem transportu po mieście i gminie. Urzędnikom zależy na pozyskaniu opinii, które będą pomocne przy opracowywaniu Planu Rozwoju Lokalnego. Chodzi także o usprawnienie już istniejącej infrastruktury rowerowej oraz ruchu rowerowego, ale też zaprojektowanie nowych ścieżek rowerowych.
ZOBACZ TEŻ: We Włoszczowie powstaje strefa rekreacji z prawdziwego zdarzenia
W dalszej perspektywie wyniki ankiet mają być elementem prowadzącym do stworzenia kompleksowej i sprawnie działającej sieci ścieżek rowerowych na terenie miasta oraz gminy, tak aby ruch rowerowy dla mieszkańców i przyjezdnych był jak najbardziej przystępny i dostosowany do ich potrzeb.
Ankieta składa się z 17 różnorodnych pytań dotyczących wielu aspektów poruszania się na rowerze przez Busko-Zdrój i okolicę. Zostaniemy zapytani np. o to z kim i w jakim celu poruszamy się rowerem po Busku – czy są to rodzinne wypady rekreacyjne, czy może codzienny dojazd do pracy i szkoły. Możemy też wypowiedzieć się, gdzie naszym zdaniem najlepiej byłoby wybudować nowe ścieżki rowerowe i jakie atrakcje na terenie gminy powinny być połączone ścieżkami rowerowymi. Poza tym możemy także ocenić stan obecnej infrastruktury rowerowej w mieście i gminie.
Bardzo ciekawym aspektem wynikającym z ankiety jest fakt, że władze Buska-Zdroju myślą o wprowadzeniu systemu rowerów miejskich, które każdy mógłby wypożyczyć. Ankietowani mają możliwości wypowiedzieć się na ten temat oraz wskazać najlepsze ich zdaniem miejsca do stworzenia stacji roweru miejskiego.
Swoje odpowiedzi możemy wysyłać do 10 sierpnia. Ankieta znajduje się TUTAJ. Powstaną z nich zbiorcze zestawienia, które następnie urzędnicy opublikują na stronie gminy i miasta, aby skonsultować ich wyniki z mieszkańcami.
W ramach programu Rozwój Lokalny w Busku przeprowadzono szereg analiz i diagnoz sytuacji gospodarczej i społecznej miasta. O odpowiedzi w formie ankiet poproszono m.in. uczniów buskich szkół oraz przedsiębiorców. Konsultowano się także z liderami lokalnymi – samorządowcami, członkami organizacji pozarządowych, duchownymi, przedstawicielami biznesu. Swoje pomysły i propozycje mogli zgłaszać także sami mieszkańcy. W efekcie ma zostać stworzony kompleksowy plan rozwoju miasta i gminy na kolejne lata.