II etap rewitalizacji Nowego Korczyna przewiduje zabezpieczenie ruin synagogi. Samorząd podpisał umowę na wykonanie tych prac.
Roboty zabezpieczające zostaną przeprowadzone jeszcze w bieżącym roku. Będzie je nadzorował świętokrzyski konserwator zabytków. Umowa podpisana z wykonawcą opiewa na 104 tys. zł.
ZOBACZ TEŻ: 153 placówki szkolne na nauczaniu zdalnym lub hybrydowym w regionie
Wśród prac, które zostaną wykonane są naprawy ubytków i pęknięć murów, wykonanie opaski z płyt chodnikowych wokół całego budynku, zainstalowanie tablicy informacyjnej oraz zapewnienie nadzoru archeologicznego i raportowanie z niego.
Synagoga w Nowym Korczynie została zbudowana w 1659 roku, dzięki przywilejowi króla Jana II Kazimierza. Budulcem świątyni stały się kamienie i cegły pochodzące z rozebranego zamku królewskiego, który znajdował się w tym mieście.
W 1724 roku synagoga została odbudowana po zniszczeniach z czasów III wojny północnej. W 1895 roku dokonano częściowej przebudowy. Wówczas m.in. powstał przedsionek z kolumnadą. Kres synagogi jako obiektu kultu przyniosła II wojna światowa i okupacja niemiecka. W 2012 roku przeprowadzono pierwsze prace zabezpieczające świątynię.