Kazimierza Wielka stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska. W tym celu samorząd gminy i powiatu realizuje inwestycje mające na celu lepsze wykorzystanie uzdrowiskowego potencjału na tym terenie. Jedną z nich jest budowa basenu siarczkowego, która jednak opóźnia się już dwa lata. Co dalej z tym projektem?
Basen siarczkowy powstaje przy otwartej w 2006 roku pływalni Wodny Raj, która posiada zjeżdżalnię, jacuzzi oraz mały i duży basen. Będzie wykorzystywał wodę siarczkową o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych z pokładów znajdujących się ok. 800 m pod ziemią, w rejonie miejscowości Cudzynowice.
Budowa basenu rozpoczęła się w lutym 2020 roku i pierwotnie miała się zakończyć we wrześniu tego samego roku. Jednak pandemia sprawiła, że zakończenie prac przesunięto na czerwiec 2021 roku, a później – na koniec ubiegłego roku. Kolejnym terminem zakończenia prac podawanym przez wykonawcę było lato tego roku, a obecnie okazuje się, że prace nadal nie zostały ukończone.
Według przedstawicieli starostwa powiatowego w Kazimierzy Wielkiej, do wykonania pozostało jedynie 5% zaplanowanych prac i są to głównie drobne roboty wykończeniowe. W związku z tym samorządowcy liczą, że basen będzie w pełni ukończony we wrześniu lub październiku bieżącego roku.
ZOBACZ TEŻ: Kazimierza Wielka. Coraz bliżej do końca budowy tężni solankowej
Zakończenie budowy jesienią sprawi, że oddanie basenu do użytku przed zimą nie będzie możliwe. Muszą się bowiem odbyć odbiory techniczne i testy całej instalacji, co potrwa do dwóch miesięcy. Dlatego tym razem starostwo ostrożnie informuje, że basen zostanie udostępniony turystom najwcześniej wiosną przyszłego roku.
Od dwóch miesięcy starostwo nalicza wykonawcy kary umowne za każdy dzień zwłoki – to około 6 tys. zł. Samorząd nie chciałby zrywać umowy z bieżącym wykonawcą, gdyż inwestycja musi zostać rozliczona do połowy 2023 roku – a zerwanie umowy wiązałoby się z czasochłonnymi procedurami ponownego przetargu i inwentaryzacji inwestycji.
Po ukończeniu prac turyści i mieszkańcy będą mogli skorzystać z basenu siarczkowego o wymiarach 10×18 m, z dwoma nieckami z wodą o temperaturze 36 stopni. Oprócz tego powstanie jeden brodzik dla dzieci o wymiarach 4×4 m oraz plaża. W planach jest także uruchomienie na miejscu restauracji, natrysków, szatni i groty solnej. Całość inwestycji jest realizowana z wydatną pomocą funduszy unijnych.