Od 25 maja do 1 czerwca został zorganizowany konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, dla przybliżenia oraz uczczenia postaci niezłomnego bohatera, zgładzonego przez komunistyczny reżim i skazanego przez wiele lat na zapomnienie. Organizatorem konkursu był starosta konecki Grzegorz Piec, a patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach, który ufundował nagrody.
Pytania konkursowe w czterech etapach, ukazywały się na stronie starostwa powiatowego.
– Konkurs o rotmistrzu Pileckim miał charakter edukacyjny. Idealnie wpisał się w założenia podjętej inicjatywy w kształtowaniu świadomości i postaw patriotycznych. Rad jestem, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży, pozwalając pogłębić wiedzę historyczną i rozbudzić w nich szacunek, dla tych którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Cieszy również fakt, że przybliżenie sylwetki rotmistrza Pileckiego, znalazło odzwierciedlenie w zaplanowanym wydarzeniu – podsumował Grzegorz Piec, starosta konecki.
Odpowiedzi napływały z całej Polski. 5 czerwca komisja konkursowa w składzie: przewodniczący – Marian Wikiera, Krzysztof Stachera, Agnieszka Krakowiak, Adam Kubka zapoznała się z wynikami i na podstawie zapisów regulaminu wskazała laureatów. Na poszczególnych czterech etapach zwyciężyli kolejno: Igor Migałka z Duraczowa, Wojciech Czaja z Gniezna, Hubert Kosma z Końskich, Karol Leśniak z Kozowa.
W klasyfikacji ogólnej, po czterech etapach, 13-letnia Martyna Mrozik z Grabkowa – uczennica Szkoły Podstawowej w Kopaninach z siedzibą w Grabkowie, zgromadziła maksymalną liczbę punktów zajmując I miejsce. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Natalia Boruń ze Stąporkowa i Natalia Wojtulska z Soczówek (gmina Żarnów). Komisja konkursowa wyróżniła za zdobycie maksymalnej ilości punktów: Marcina Matynię ze Stąporkowa oraz Michała Pawłowskiego z Proćwina. Z uwagi na wysoki poziom wiedzy i wyrównaną punktację wielu uczestników komisja postanowiła przyznać wyróżnienia następującym osobom: Wojciechowi Czai, Annie Witczak z Sierosławic, Magdalenie Plaskocie – Piwowarczyk z Nieświnia, Iwonie Trojanowskiej z Radoszyc, Hubertowi Kosmie i Ewie Chmielewskiej z Końskich, Karolowi Leśniakowi, Szymonowi Kowalczykowi i Adamowi Kowalczykowi ze Stąporkowa oraz Joannie Węglińskiej z Końskich.
Dla wszystkich biorących udział w konkursie oprócz nagród, przygotowane zostały symboliczne upominki i dyplomy.
Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród przewiduje się zorganizować w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu 11 lipca 2020, w związku z planowanym wystawieniem spektaklu o Witoldzie Pileckim.
Źródło: www.konecki.powiat.pl