Do sensacyjnego odkrycia doszło podczas remontu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w podkoneckiej Baryczy. W czasie prac na ścianie budynku została odsłonięta tablica mająca sto lat.
Dyrektor placówki Jan Słuszniak przecierał oczy ze zdumienia, kiedy w ramach prac remontowych usuwano stary tynk z elewacji obecnego budynku internatu, kiedyś budynku koszarowego wojsk, ćwiczących na przylegającym poligonie. Teren służył wojsku do ćwiczeń w warunkach bojowych już od czasów Królestwa Kongresowego. Po Powstaniu Styczniowym zadomowili się tutaj żołnierze armii carskiej.
Po odzyskaniu niepodległości, przez pewien czas w 1919 roku, ćwiczyły tu oddziały „błękitnej armii” gen. Józefa Hallera. Poligon w rejonie Baryczy odwiedzały też inne jednostki, celem przygotowań rekrutów do wyruszenia na front wojny polsko – bolszewickiej. Tak było w przypadku oddziałów 74 pułku piechoty i jej Kompanii Szkolnej.
I to właśnie żołnierze tej formacji zostawili po sobie pamiątkę w postaci wmurowanej tablicy na zewnątrz budynku koszarowego. Nie wiedzieć kiedy, tablica została pokryta tynkiem i na dziesiątki lat zapomniana. Można z niej wyczytać:
Jak głaz ten na barkach naszych
Tak Ciebie Ojczyzno święta
Wydźwigniem na szczyt
Potęgi chwały!
Kompania Szkolna 74 pp
Rocznik 1902
Odkrycie tablicy stanowi swoiste zamknięcie koła historii, które zatoczyło szeroki łuk i we współczesnej odsłonie ujawni się na placu przed koneckim starostwem podczas uroczystości pod nazwą „W hołdzie bohaterom – w 100. rocznicę bitwy warszawskiej”, jaka odbędzie się 15 sierpnia.
Źródło: www.konecki.powiat.pl