Starostwo powiatowe w Końskich organizuje akcję o nazwie “Ocalić od zapomnienia”. W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z największych zwycięstw polskiego oręża. Mieszkańcy powiatu zostali poproszeni o podzielenie się domowymi pamiątkami dokumentującymi polski czyn zbrojny, przede wszystkim w odniesieniu do wojny polsko-bolszewickiej – ale nie tylko. Kto i co konkretnie może przekazać w ramach tej ciekawej i potrzebnej inicjatywy?
Z apelem do mieszkańców powiatu koneckiego wyszedł starosta Grzegorz Piec. W związku ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego, które wypada 15 sierpnia, starostwo chce zebrać pamiątki przechowywane przez obywateli, a które stanowią dowód zaangażowania lokalnej społeczności w walkę o polską niepodległość i granice państwa. Z racji na przypadającą w tym roku okrągłą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, to właśnie wojna polsko-bolszewicka jest w centrum zainteresowania organizatorów. Ale przekazywać można pamiątki dotyczące także innych epizodów walk o polską wolność i niepodległość. Akcję koordynuje Wydział Promocji i Kultury Starostwa.
ZOBACZ TEŻ: Nowy most połączy Świętokrzyskie i Małopolskę. Na jakim etapie są prace?
Starostwo powiatowe liczy przede wszystkim na przechowywane w domowych archiwach fotografie, listy, pamiętniki, dokumenty itp. pamiątki, które można skopiować i wyeksponować. Co ważne oryginalne przedmioty po skopiowaniu wrócą do właścicieli. Nie istnieje więc obawa o to, że będziemy musieli rozstać się z nimi na stałe.
Marian Wikiera, Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w rozmowie z naszym portalem powiedział, że akcja ma na celu przede wszystkim zachowanie coraz rzadszych i trudniejszych do odnalezienia śladów po trudnym okresie walki o niepodległość. Pamiątki tego typu po śmierci ich właścicieli są niestety często wyrzucane przez niczego nieświadomą rodzinę, która nie zdaje sobie sprawy z tego, jak cenne z punktu widzenia historyka przedmioty posiada.
Zebrane w akcji eksponaty zostaną wyeksponowane w czasie uroczystości patriotycznej “W hołdzie bohaterom – w 100 rocznicę bitwy warszawskiej” na specjalnej wystawie. Jak tłumaczy Marian Wikiera to tylko jeden z pomysłów na wykorzystanie zebranych w ten sposób pamiątek:
Będziemy mogli zabezpieczyć je w archiwum do wykorzystania jako źródła historyczne, ale także przy tworzeniu kolejnych wystaw czasowych np. na 11 listopada, lub w naszym kwartalniku “Powiat Konecki”. Pomysłów jest wiele, wszystko zależy od tego, jaki będzie odzew ze strony społeczeństwa
A ten jak się dowiedzieliśmy już jest niemały. Do wydziału zgłaszają się pierwsze osoby zainteresowane udziałem w akcji i przekazaniem pamiątek. Co równie istotne, akcja nie jest adresowana wyłącznie do mieszkańców obecnego powiatu koneckiego. W dwudziestoleciu międzywojennym obejmował on znacznie większy obszar, od Przedborza aż po Szydłowiec, dlatego organizatorzy są otwarci na współpracę z mieszkańcami całego regionu. Im więcej pamiątek uda się ocalić od zapomnienia, tym lepiej, dlatego my również gorąco zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich i do przekazania posiadanych pamiątek. W tej sprawie można dzwonić pod numer telefonu 41 26 04 716, lub pisać na adres e-mail: [email protected]