Już w sobotę 25 lipca odbędzie się uroczystość z okazji 100-lecia 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego.Odbędzie się ona w Białym Ługu w gminie Słupia niedaleko Końskich. Poza uroczystością patriotyczną w ceremoniale wojskowym przewidziano pokaz rekonstruktorów historycznych.
25 lipca to data weekendowa, która wypada najbliżej dnia oficjalnego święta 27. Pułku, którym ustanowiono dzień 27 lipca. Z kolei pod Białym Ługiem miała miejsce jedna z ostatnich potyczek, w której żołnierze tej jednostki wzięli udział. Miała ona miejsce 27 października 1944 roku. Organizatorzy wydarzenia postanowili połączyć te dwa ważne epizody w czasie organizowanych obchodów. Rozpoczną się one w sobotę o godzinie 16 mszą świętą odprawioną przy pomniku upamiętniającym bitwę pod Białym Ługiem. Po niej, o godzinie 17, rozpoczną się oficjalne obchody, w których uczestniczyć będą kombatanci pułku, przedstawiciele władz, delegacje z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 11 Pułku Ułanów Legionowych z Ciechanowa oraz członkowie “Strzelca”.
ZOBACZ TEŻ: Włoszczowa pięknieje – trwa rewitalizacja miasta. Mamy najnowsze zdjęcia
Po tej oficjalnej części odbędzie się rekonstrukcja walki ułanów z oddziałami niemieckimi. Weźmie w nie udział zabytkowa ciężarówka i całkiem sporo pirotechniki. Poza tym będziemy mogli podziwiać sprawność rekonstruktorów wcielających się w role żołnierzy 27. Pułku Ułanów.
– Na naszej rekonstrukcji pokażemy epizody z walk Pułku w Puszczy Kampinoskiej, które miały miejsce w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. Poza samą walką chcemy też aby widzowie mogli zobaczyć jak dobrze byli wyszkoleni ułani. Będzie defilada pododdziałów konnych i pieszych oraz salwa honorowa – tłumaczy Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia “Jodła”.
Jak przyznał Krawczyński sporym utrudnieniem w przygotowaniu uroczystości jest trwająca pandemia koronawirusa, przez którą np. nie dotrą na miejsce wszyscy zaproszeni kombatanci i przedstawiciele wojska. Mimo to okres wakacyjny będzie dla rekonstruktorów jak zwykle bardzo aktywny:
– 30 lipca bierzemy udział w rekonstrukcji rozbicia kieleckiego więzienia przez oddział Antoniego Hedy “Szarego”, 1 sierpnia jesteśmy organizatorem kieleckich obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, a później wyruszamy na Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej – opowiedział nam o planach Stowarzyszenia “Jodła” jego prezes.