Na Ponidziu w woj. świętokrzyskim powstał pierwszy szlak konny. Trasa ma 10 km i została poprowadzona leśnymi ścieżkami w pobliżu stadniny Michałów – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.
Jak przekazała we wtorek rzeczniczka prasowa RDLP w Radomiu Edyta Nowicka, na potrzebę utworzenia szlaku zwracały uwagę środowiska jeździeckie skupiające się wokół stadniny koni w Michałowie i Klubu Jeździeckiego Ponidzie.
Zaznaczyła, że nowo utworzona trasa ma 10 km długości, została wytyczona w lesie niedaleko szkółki leśnej w Michałowie, w pobliżu stadniny Michałów, w trójkącie miejscowości Skrzypiów, Michałów, Młodzawy Duże. Wjazd na szlak znajduje się w zachodniej części kompleksu leśnego.
“Szlak jest odpowiednio, zgodnie z wymogami oznakowany oraz ma regulamin określający zasady korzystania z niego, tak by zapewnić komfort i bezpieczeństwo jeźdźcom” – dodała.
ZOBACZ TEŻ: Areszt dla 30-latki, która raniła nożem dwójkę swoich dzieci
Udostępnienie szlaku to początek rozwoju turystyki konnej na Ponidziu. W trakcie realizacji jest porozumienie pod nazwą „Ponidzie w Siodle”. W ramach inicjatywy michałowskiej stadniny i powiatu pińczowskiego, przy współpracy Nadleśnictwa Pińczów, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz gmin Sobków, Imielno i Michałów powstaną kolejne szlaki konne.
Wstępnie założone, że będzie ich pięć. Trasy zostaną poprowadzone w kierunku Wiślicy. Celem działań jest rozwój turystyki konnej, ale i turystyki prozdrowotnej z elementami hipoterapii.
Ponidzie to obszar leżący na terenie Niecki Nidziańskiej w południowej części woj. świętokrzyskiego. Region słynie z jednych z największych w Europie złóż gipsu, rezerwatów z roślinnością stepową oraz źródeł siarczano-słonych wód mineralnych. Swoim obszarem obejmuje m.in. miejscowości: Jędrzejów, Pińczów, Busko-Zdrój, Wiślica i Nowy Korczyn. Charakterystycznym elementem krajobrazu Ponidzia jest dolina rzeki Nidy z licznymi meandrami i starorzeczami, stanowiąca istotny korytarz ekologiczny oraz ostoję ptactwa wodno-błotnego. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pad/