We wtorek, 7 lutego w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisano umowę nr 26 000 z beneficjentem Programu “Czyste Powietrze”. Wnioskodawca złożył dokumenty w ramach najnowszej edycji programu, dzięki czemu otrzyma ponad 136 tys. zł dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródła ciepła.
Realizację programu w województwie świętokrzyskim przedstawił prezes instytucji, Ryszard Gliwiński. Świętokrzyski fundusz niezmiennie utrzymuje się w czołówce jeśli chodzi o realizację “Czystego Powietrza”.
– Mamy najniższy odsetek odrzuconych wniosków na poziomie 1,7%. Średnia krajowa to 6,1%. Stopień realizacji programu to praktycznie 100%, zajmujemy też 3. miejsce w kraju pod względem wypłaconych środków – wyprzedzają nas tylko dwa duże województwa – mazowieckie i śląskie – podkreślił Ryszard Gliwiński.
Senator Krzysztof Słoń ocenił, że biorąc pod uwagę liczbę ludności w województwie świętokrzyskim w przełożeniu na liczbę podpisanych umów i przekazanych środków, to region zdecydowanie przoduje w kraju.
– W naszym województwie jest tylko 1,2 mln mieszkańców, więc taka liczba umów i środków w przeliczeniu na mieszkańca z pewnością plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju. Jeżeli to tempo podpisywani umów w programie “Czyste Powietrze” zostanie utrzymane, to nasze województwo faktycznie stanie się województwem ekologicznym i to będzie jego mocna strona. Będziemy mogli pozyskiwać tu firmy zarabiające na produktach ekologicznych, rozwijać turystykę zdrowotną i sanatoryjną i korzystać z pozytywnych warunków środowiskowych – powiedział parlamentarzysta.
Wójt gminy Pawłów Marek Wojtas, z której pochodzi beneficjent podpisujący umowę nr 26 000 stwierdził, że zainteresowanie programem w jego samorządzie jest duże i będzie rosło.
– Przy obecnych kosztach energii elektrycznej, ogrzewania domów, to jedyny sposób na ich obniżenie – powiedział samorządowiec.
Program “Czyste Powietrze” na nowych zasadach wystartował 3 stycznia 2023 roku. Umożliwia uzyskanie dotacji m.in. na termomodernizację, wymianę źródła ciepła, instalację paneli fotowoltaiczny i przeprowadzenie audytu energetycznego, a maksymalna kwota dofinansowania przekracza 135 tys. zł.