Województwo świętokrzyskie uzyskało z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 4,23 mln złotych na wsparcie dzieci z rodzin zastępczych w czasach epidemii COVID-19. Środki zostaną przeznaczone m.in. na sprzęt do nauki zdalnej, ale nie tylko.
Wsparcie z tego tytułu trafi do powiatów i do samorządu wojewódzkiego, który odpowiada za organizację placówek opiekuńczo–wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych oraz rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Umowa w tej sprawie została podpisana 23 lipca przez wojewodę Zbigniewa Koniusza i przedstawicieli 14 świętokrzyskich powiatów oraz samorządu wojewódzkiego.
ZOBACZ TEŻ: Domy pomocy społecznej w województwie świętokrzyskim z dofinansowaniem od wojewody
Dofinansowanie jest częścią dużego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014-2020, w którym prawie 85% środków pochodzi z dofinansowań europejskich, a 15% z budżetu państwa.
Z kwoty ponad 4,2 mln złotych 132,5 tys. dostanie bezpośrednio samorząd wojewódzki. Pieniądze te zostaną przekazane na rzecz Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej, którą na zlecenie samorządu wojewódzkiego prowadzi powiat kazimierski. Za te pieniądze kupionych zostanie 30 komputerów, 5 zestawów audio-wizualnych oraz środki ochrony osobistej dla podopiecznych tej placówki. Są to dzieci w wieku od 3 do 18 lat, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą zostać umieszczone w w rodzinnej pieczy zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Powiat włoszczowski otrzyma ponad 152 tys. złotych. Za tę kwotę zostaną kupione 44 komputery, 3 tablety, 1 oprogramowanie dla dziecka z niepełnosprawnością oraz środki ochrony osobistej, takie jak rękawiczki, maseczki, płyny dezynfekujące itd., które trafią do rodzin zastępczych działających na terenie powiatu. Powiat konecki uzyskał 220 tys. złotych dofinansowania.
Łącznie w województwie z tych środków zakupionych zostanie ponad 1200 komputerów, 200 sztuk sprzętu audiowizualnego oraz 31 sztuk specjalistycznego oprogramowania dla dzieci niepełnosprawnych. Utworzonych zostanie 21 miejsc kwarantanny, zaś 390 tys. złotych będzie łącznie przeznaczonych na zakup środków ochrony osobistej. Na terenie województwa świętokrzyskiego w pieczy zastępczej przebywa ponad 2 tysiące dzieci.