Powiat włoszczowski zrezygnował z dyskryminującej uchwały “anty-LGBT”. Samorządy powiatów kieleckiego i włoszczowskiego przyjęły ją w 2019 roku. Gdy zawisła nad nimi groźba nieotrzymania środków unijnych, radni powiatowi zmienili w tej sprawie zdanie.
Starostowie broniący uchwał, utrzymywali, że to Unia Europejska dyskryminuje ich. Dopiero blokada funduszy unijnych zmusiła samorządowców do zmiany stanowiska. Na początku sierpnia w powiecie kieleckim podjęto nowe, bardziej umiarkowane stanowisko, co otworzyło drzwi do możliwości ubiegania się o unijne fundusze. Teraz także we Włoszczowie podjęto podobne działania, kończąc tym samym spór wokół uchwał “anty-LGBT” w województwie.
Sesja powiatu włoszczowskiego miała podobny scenariusz jak w powiecie kieleckim. Przedstawiono projekt nowej rezolucji, mającej przekonać instytucje regionalne do odblokowania finansowania. Nowy dokument był znacznie łagodniejszy niż ten z 2019 roku, jednak krytycy zauważyli, że nadal zawiera elementy sprzeciwu wobec działań wpływających poprawę praw i wolności osób LGBT oraz podkreśla tradycję chrześcijańską jako fundament ładu społecznego. Starosta Czechowski nie zmienił zdania i głosował przeciwko nowej uchwale. Jego zastępczyni również poparła jego stanowisko.
Na sesji obecny był starosta kielecki, Mirosław Gębski. W ostatecznym głosowaniu, nowa rezolucja została przyjęta dzięki 7 z 17 głosów. Radni PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Starosta Czechowski odniósł się do wyników głosowania stwierdzając, że każdy radny ma prawo do własnego głosu i sumienia, a słuszność ich działań będzie oceniona w przyszłości.