W tym roku uroczystości Bożego Ciała we włoszczowskich parafiach odbędą się w zmienionej formule. Wierni pójdą na procesje w maseczkach.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w Polsce w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest świętem nakazanym.
Boże Ciało to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich. Zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. W 1209 r. wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to, jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.
Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320. Zewnętrzną formę święta – manifestację wiary stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. W procesji eucharystycznej przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym. Oznacza to, że tego dnia zamknięte są m.in. sklepy, galerie handlowe, punkty usługowe, urzędy, itd.
Źródło: wloszczowa.pl