Już w październiku ma zakończyć się budowa wielkiej hali przeznaczonej do przetwarzania odpadów zmieszanych, która powstaje w zakładzie Kępny Ług we Włoszczowie. Cały proces ma być bardzo ekologiczny i bezpieczny dla środowiska naturalnego, da też możliwość lepszego wykorzystania przywożonych odpadów.
Budowa hali w Zakładzie Przetwarzania Odpadów Komunalnych Kępny Ług rozpoczęła się w zeszłym roku. Ma ona powierzchnię 2 tys. mkw., a instalacje, w które zostanie wyposażona pozwolą m.in. na produkcję alternatywnego paliwa ze śmieci na potrzeby samego zakładu.
Wybudowano już płytę kompostową o powierzchni 1 tys. mkw., gdzie przywiezione odpady będą podlegać biologicznemu procesowi przetwarzania. Paliwo, które powstanie z procesu będzie transportowane w formie ciekłej do zbiorników, z których następnie posłuży do ogrzewania pomieszczeń zakładu i produkcji prądu.
– Przyczynić się to ma między innymi do zmniejszania ilości odpadów kierowanych do składowania, a większa ich ilość będzie poddawana przetwarzaniu – przekazał burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.
ZOBACZ TEŻ: Zmarł Wiesław Gołas – wybitny aktor z Kielc
Na terenie zakładu powstanie też nowa myjnia oraz waga dla pojazdów z sygnalizacją świetlną. Budynek hali będzie wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia, w tym w wydajną wentylację oraz płuczki wodne i chemiczne. Woda wykorzystywana w procesie będzie mogła zostać oczyszczona i ponownie wykorzystana do przetwarzania odpadów.
Technologia przetwarzania odpadów na paliwo jest bardzo wydajna i pozwala na przetworzenie od 95% do 98% masy wsadowej. Pozostały odpad, tzw. koksik może także być wykorzystany przez zainteresowanych odbiorców.
Do włoszczowskiego zakładu trafia miesięcznie ponad 1,5 tys. ton śmieci. Dlatego jego zarząd chce również wykorzystać już zamknięte czasze ze śmieciami do pozyskiwania metanu. Ten gaz mógłby posłużyć do zasilenia agregatu, który produkowałby energię elektryczną dla zakładu.
Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 11 mln zł. 6,8 mln zł pochodzi z dotacji europejskiej. To pierwsza tak duża inwestycja ekologiczna włoszczowskiej spółki.
fot. Gmina Włoszczowa