Ranking przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny objął ponad 200 miejscowości do 20 tys. mieszkańców w Polsce. Spośród nich wybrano 63 miasta dobrego życia. Tylko dwa z nich znajdują się w naszym województwie.
Pierwsze, ankietowe badanie tego typu powstało w 2019 roku i miało tytuł „Scenariusze rozwoju małych miast”. W styczniu tego roku opublikowano jego zaktualizowaną wersję, która uwzględniła skutki pandemii koronawirusa. Powstał w ten sposób raport pt. „Weryfikacja scenariuszy rozwoju małych miast w perspektywie 2035”.
ZOBACZ TEŻ: Pilne! Od soboty ogólnopolski lockdown. Poznaliśmy szczegóły powrotu do obostrzeń
Wynika z niego dość jednoznacznie, że sytuacja polskich miast znacząco pogorszyła się przez pandemię i jej skutki. Dotknęły one również miasta wskazane w pierwotnej wersji raportu jako „miasta dobrego życia”. Niemniej jednak jego autorzy uznali, że wiele z nich ma przed sobą dobre, optymistyczne perspektywy.
Miasta dobrego życia w woj. Świętokrzyskim
Spośród miast dobrego życia wybranych przez PIE tylko dwa znajdują się w naszym regionie – to Chęciny i Włoszczowa. W naszej najbliższej okolicy wskazano jeszcze na m.in. Miechów i Wolbrom w woj. małopolskim. Jakie czynniki decydowały o tym statusie?
Cechy dobrego miasta
Specjaliści z PIE przygotowali 48 czynników, które podzielili na 7 podgrup. Wśród nich są czynniki społeczne, np. poziom bezpieczeństwa i przyrost naturalny, czynniki technologiczne, czyli poziom dostępności transportowej i technologii cyfrowej w mieście, czynniki ekonomiczne, wśród nich poziom współpracy miasta z biznesem i dostępność terenów inwestycyjnych, czynniki ekologiczne, czyli np. stan środowiska naturalnego w mieście, czynniki polityczne – gotowość współpracy włodarzy z władzami innych miast, czynniki wartości – potrzeba kultywowania tradycji, identyfikacja mieszkańców z miastem i wreszcie czynniki prawne, związane z planami zagospodarowania przestrzennego w mieście.
Na tej podstawie powstał cały zbiór cech, które powinno posiadać miasto dobrego życia. Warto przy tym zaznaczyć, że miast tej wielkości jest w Polsce około 700, a więc badanie objęło tylko pewien ich wycinek.