Wciąż pokutuje przekonanie, że w ciąży nie można uprawiać ćwiczeń fizycznych. Myśli tak bardzo wielu ludzi. Kobiety w ciąży często słyszą kategoryczne zakazy jazdy na rowerze czy biegania. Czy to prawda? Oczywiście, jest to mit i poniżej pokrótce tłumaczymy dlaczego.
Najlepszą drogę, jaką może wybrać młoda mama to zdrowe i aktywne przygotowania do ciąży, aktywne jej przeżywanie i aktywny powrót do sprawności po połogu. Oczywiście pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie znajduje przeciwwskazań do aktywności.
Tak samo jak łykasz witaminy i kwas foliowy planując ciążę, tak samo powinnaś przygotować swoje ciało poprawiając sprawność przed zdecydowaniem się na dziecko.
ZOBACZ TEŻ: Spotkanie integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy
Zdrowe jedzenie, pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wzmocnienie organizmu przed planowaną ciążą znacznie ułatwiają możliwość powiększenia rodziny! Kiedy już ci się to uda, a ciąża przebiega prawidłowo, ćwicząc przynosisz sobie i dziecku szereg korzyści. Od poprawy samopoczucia, poprzez lepsze dotlenienie, a na ułatwieniu i przyśpieszeniu akcji porodowej kończąc. Oczywiście mowa tutaj o fizjologicznym przyśpieszeniu, a nie o przedwczesnej akcji porodowej.
Co po porodzie?
Po urodzeniu maluszka, po okresie około 6-8 tygodniu (znowu – jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań lekarza!) możesz zacząć wracać do aktywności, przywracając balans swojemu ciału. Należy to robić uważnie, nie obciążając przy tym swojego ciała, a jedynie je wzmacniając.
Najbezpieczniej udać się do specjalisty, który podpowie, jaki rodzaj aktywności w danym okresie po porodzie będzie najbezpieczniejszym.
Tekst powstał w partnerstwie z Mariposa Personal Studio – Kielce https://mariposastudio.pl/