Statystki nie pozostawiają złudzeń. Mamy duży problem z depresją. Rośnie liczba osób, które korzystają z poradni zdrowia psychicznego. W ubiegłym roku niemal 41 tysięcy mieszkańców świętokrzyskiego skorzystało z tej formy wsparcia. Dla porównania, w 2021 roku takich osób było niespełna 37 i pół tysiąca.
Tempo wzrotu korzystających z poradni zdrowia psychicznego
2021 | 2022 | 2023 |
37429 | 38150 | 40838 |
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na bezpłatne konsultacje i porady specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy.
21.02.2024 r. w godzinach od 10.00 do 13.00, zapraszamy do Sali Obsługi Klientów przy al. IX Wieków Kielc 2a, na bezpłatne konsultacje z ekspertami ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy.
Depresja – objawy i przyczyny
Depresja jest najczęściej diagnozowaną chorobą psychiczną. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Najczęściej objawia się poprzez:
- stopniową utratę radości życia i odczuwania przyjemności,
- ograniczoną aktywność życiową,
- myślenie depresyjne,
- lęk,
- narastające poczucie utraty sensu życia.
Eksperci, rozpatrując przyczyny depresji, często korzystają z tzw. modelu biopsychospołecznego, który uwzględnia:
- czynniki psychologiczne (np. stresujące wydarzenia życiowe i sposoby radzenia sobie z nimi, relacje małżeńskie, rodzinne i relacje z innymi osobami),
- czynniki społeczne i kulturowe (np. sieć wsparcia społecznego, poczucie samotności, sytuacja zawodowa, szkolna, materialna, mieszkaniowa),
- czynniki biologiczne (np. czynniki genetyczne, zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu, stan zdrowia somatycznego, choroby przewlekłe, uzależnienia).